همه چیز درباره میلگرد آجدار

عکس میلگرد

معرفی و بررسی میلگرد آجدار

میلگرد آجدار یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات ساختمانی است. این سازه فولادی مورد استفاده در ساخت سازه های بتنی می باشد و به منظور افزایش انعطاف پذیری و جبران ضعف کششی آن کاربرد خواهد داشت.

قیمت میلگرد

قیمت آهن آلات

قیمت ورق آهن

بازرگانی آهن میران فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات ساختمانی اعم از انواع میلگرد ، محصولات مفتولی ، تیر آهن ، هاش ، قوطی و پروفیل ، نبشی و ناودانی و غیره می باشد. شما می توانید بهترین قیمت ها و البته بالاترین کیفیت های محصولات ساختمانی را از ما دریافت کنید.

این محصول دارای دو نوع آجدار و ساده است که با تحمل فشار های وارد شده به بتن، آن را مسلح می کنند. نوع آجدار این قطعات دارای قدرت چسبندگی بیشتری است، زیرا دارای سطحی نا هموار می باشد.

 

نحوه عرضه این محصول

به طور کلی کارخانه ها و تولید کنندگان سازنده آرماتور ها، آن ها در دو فرم ساخه و کلاف عرضه خواهند کرد. از آنجا که تقاضا برای خرید این سازه بالا می باشد، بهتر است قبل از هرگونه اقدام به خرید به بررسی کارخانه های تولید کننده، تنوع محصولات و نوسان های قیمت معین شده بپردازید.

بررسی علت وجود آج بر سطح میلگرد

با در نظر داشتن علت استفاده از آرماتور ها و نحوه کاربرد آن، قابل توجه است که طراحی این سازه باید به گونه ای باشد که به راحتی در بتن مستحکم شود.

با قرار دادن آج هایی بر روی سطح این سازه ها، موجب درگیر شدن بهتر آن با بتن می شوند. در واقع وجود آج ها بر روی سطح بتن ها، مانع خارج شدن میله از بتن ها شده و چسبندگی بیشتری ایجاد خواهد کرد.

انواع آرماتور های آجدار

همانطور که در مطالب فوق اشاره شد، آرماتور های آجدار یکی از پر مصرف ترین و محبوب ترین تجهیزات ساختمانی هستند که با تقویت بتن ها موجب به افزایش مقاومت آن ها می شود. این قطعه دارای انواع متفاوتی می باشد که بر اساس شکل و خاصیت ظاهری دسته بندی خواهند شد. در ادامه به انواع این محصول اشاره شده است.

 • مرکب
 • دوکی
 • یکنواخت

بررسی ویژگی های آرماتور های آجدار

ویژگی های این قطعات فولادی وابسته به نوع گرید آن متفاوت است. از آنجا که این میله ها در 3 دسته و گرید بندی (A2)، (A3) و (A4) قرار می گیرند، دارای ویژگی های متفاوت و منحصر به فردی خواهند بود. جهت تکمیل اطلاعات فوق به بررسی بیشتر این قطعات پرداخته شده است.

ویژگی های آرماتور های آجدار (A2)

این گروه از آرماتور های آجدار، به عنوان قطعات نیمه سخت شناخته می شود. در تولید این آرماتور با کاهش کرن موجود در ساختار آن، موجب انعطاف پذیری بیشتر محصول خواهند شد.

در طراحی این محصول تنش سیلان را برابر با 3000 کیلو گرم و تنش گسیختگی را معادل با 5000 کیلو گرم بر سانتی متر مربع در نظر می  گیرند. به همین علت از این آرماتور ها در تولید خاموت استفاده خواهند کرد. البته از ویژگی این گروه و گروه (A3) مجاز نبودن انجام جوشکاری بر سطح آن ها می باشد.

بررسی مشخصات آرماتور آجدار (A3):

طراحی این دست از آرماتور ها، به گونه ای است که تمامی آج های موجود بر سطح آن به صورت جناغی قرار داده می شوند.

این نوع میلگرد نیز جزء نمونه های نیمه سخت هستند که با تنش سیلان 4000 و تنش گسیختگی 6000 از مقاوم بالا تری نسبت به آرماتور های گروه (A3) برخوردار می باشند. این قطعه برای مصارف طولی کاربرد داشته از انعطاف پذیری کمتری نسبت به گروه (A2) برخوردار است.

ویژگی آرماتور گرید (A4)

این نوع از قطعات فولادی آجدار، به عنوان سخت ترین نوع این دسته بندی شناخته خواهد شد. آج های این نوع از آرماتور ها به صورت مرکب تولید شده و علت تمایز این گروه با سایر گروه ها نیز کاربرد و ویژگی ظاهری آن می باشد.

سازه هایی که با استفاده از این نوع آرماتور طراحی و ساخته می شوند از وزن بسیار کمتری در کنار اسحکام بالا و فوق العاده برخودار هستند. بنابراین دور از انتظار نیست که گران قیمت ترین نوع در دسته بندی های محصولات مشابه باشد.

کاربرد های آرماتور آجدار

آرماتور های آجدار علاوه بر استفاده در موارد تعیین شده برای تولید برخی از قطعات میانی ساخت و ساز نیز کاربرد دارد. با این حال بیشترین موارد مصرف این محصولات در زمینه های زیر می باشد.

 • کاربرد در بتن ریزی کف سازه ها
 • افزایش قوا فوندانسیون
 • ارتقا دهنده مقاومت بتن
 • کارایی در بتن ریزی دیواره ها
 • افزایش نیرو برشی

میلگرد

موارد مذکور از رایج ترین و اساسی ترین کاربرد های این محصولات فولادی محسوب می شود. اما در مقابل این قطعات در ساخت محصولات میانی زیر نیز کاربرد دارد.

 • زیگزاگ
 • عصایی
 • سنجاقی
 • خاموت
 • رکابی

انواع سایز میلگرد مذکور

تولید کنندگان وابسته به تقاضا بازار و مشتریان این محصولات را در دو اندازه متفاوت وابسته به کاربری های مختلف تولید خواهند کرد.

بنابراین انواع این آرماتور ها در دو نوع شاخه و کلاف با اندازه های 5/ 5تا 40 میلی متر تولید می شوند، اما در مقابل میلگرد های ساده در اندازه های 5/5 تا 20 میلی متر عرضه خواهند شد.

خلاصه مطالب

با توجه به موارد فوق، یکی از پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی میلگرد های آجدار هستند که برای مقاوم سازی و تحمل فشار وارد شده بر سازه بتنی کاربرد دارند.

این آرماتور ها وابسته به نوع کاربری متنوعی که دارند از شکل فیزیکی، کاربرد و مقاومت متفاوتی برخوردار هستند.

 

برای مشاهده قیمت روز انواع آهن آلات به لینک های زیر مراجعه کنید:

قیمت روز : قیمت تیرآهن

قیمت روز : قیمت آهن آلات 

قیمت روز : قیمت میلگرد

قیمت روز : ورق آهن

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *