نقش فولاد مسطح در صنعت کشتی سازی

فولاد مسطح

درباره کاربرد فولاد مسطح در صنعت کشتی سازی

فولاد مسطح در صنعت کشتی سازی کاربرد های متعددی دارد. به همین علت انواع مختلفی از این ورق های فولادی در این صنعت استفاده می شود.

ویژگی اساسی و مشترک این قطعات این است که تمامی آن ها دارای چگالی مشخص هستند. جهت اینکه سازه کشتی دارای وزن سبک و قابل ایستایی بر روی سطح آن باشد می بایست از ورق های فولادی استفاده شود.

انواع ورق های مذکور

تمامی ورق های فولادی پر کاربرد در صنعت کشتی سازی، وابسته به استاندارد های کیفی تعیین شده تولید و تهیه خواهند شد. طبق این استاندارد های سه نوع متفاوت ورق دریایی تهیه می شود که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

  • ورق GLA
  • A36
  • LRA

معرفی ورق های (LRA)

این نمونه از ورق های فولادی طبق استاندارد های تعیین شده برای کیفیت سازه ها تهیه می شود. این ورق شباهت بسیار زیادی به سازه های (gla) دارد. زیرا از مقاومت تسلیم و کشش نهایی مشابه و نزدیک به 235 مقاومت برخوردار خواهد بود.

البته میزان مقاوت کششی قطعه فوق نزدیک به 400 تا 520 mpa تعیین شده است. این مقدار نمایانگر میزان مقاومت کششی سازه های مذکور می باشد.

مشخصات ورق (A36)

این نوع از ورق های فولادی دارای مقاومت کمتری به نسبت سایر ورق ها خواهند بود. به گونه ای که میزان مقاومت آن تنها 200 گیگا پاسکال تعیین شده است و همچنین توان کششی آن 400 تا 550 MPA می باشد.

با توجه به کاربری بسیار بالا این سازه در صنعت کشتی سازی می بایست در نظر داشت که تهیه آن در ابعاد و انواع بسیار متفاوتی انجام خواهد شد.

ضخامت های تعیین شده برای ساخت این قطعه بین 2 تا 6 میلی متر خواهد بود و به همین علت گزینه مناسبی برای ساخت اسکله ها شناخته می شود.

استفاده این قطعه به علت روش تولیدی که دارد بسیار به صرفه است، در واقع با در نظر داشتن مقدار کم کربن موجود در ساختار آن از روش کوره الکتریکی و اکسیژن پایه استفاده می شود.

معرفی ورق های (GLA)

با کیفیت ترین ورق های فولادی شناخته شده در صنعت کشتی سازی، ورق های (GLA) هستند. این قطعه منحصر برای صنعت کشتی سازی تولید می شود و به علت دارای مقاومت بسیار بالایی خواهد بود.

ساختار این قطعه به گونه ای طراحی شده است که مقاومت تسلیمی نزدیک بر 235 MPA و مقاومت کششی 400 تا 520 MPA تعیین می شود. میزان ضخامت ورد تایید برای این سازه ها چهارمین گرید در نظر گرفته شده است. البته این مقدار در میله ها به 50 میلی متر و در ورق ها به 100 میلی متر می رسد.

خلاصه مطالب

فولاد مسطح در صنعت کشتی سازی موجب مقاوم سازی سازه های دریایی در برابر خوردگی، اکسید شدن و پوسیدگی می شود. این ورق ها به راحتی پذیرای جوش خوردگی و برش هستند و انعطاف پذیری مساعدی خواهند داشت. استفاده از این قطعات موجب رعایت چگالی و وزن نهایی مناسب سازه های حمل و نقل دریایی شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *