معرفی انواع پروفیل های نیم رخ

پروفیل

چیستی پروفیل های نیم رخ

پروفیل های نیم رخ یکی از ساده ترین محصولات فولادی هستند. این قطعه به عنوان نوعی از پروفیل های فولادی در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارند. این نمونه از پروفیل ها دارای انواع متفاوتی هستند که پوشش دهنده کاربرد های بسیاری خواهند بود.

 

بازرگانی میران آهن در سال های اخیر توانسته به بزرگترین عرضه کننده انواع محصولات آهن آلات در بازار شاد آباد تبدیل شده و سایت این بازرگانی منبعی مناسب برای اعلام قیمت های به روز در این صنعت می باشد. از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میگلرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از قطعات فولادی مورد استفاده در ساخت بنا های ساختمانی، به عنوان یک نیم رخ شناخته خواهند شد. بنابراین در ادامه به بررسی این قطعه کاربردی خواهیم پرداخت.

نیم رخ نوع (I)

یکی از متداول ترین نوع نیم رخ های موجود، تیرآهن های هستند که به عنوان پروفیل نوع (I) نیز شناخته می شوند. این قطعه به عنوان اساسی ترین فولاد در صنعت ساختمان سازی به شمار می آید و به گونه ای سازنده جز به جزء اسکلت ساختمان خواهد بود.

بنابراین دور از انتظار نمی باشد که چنین قطعه ای از تنوع بسیار بالا و کارکردی برخوردار باشد. به گونه ای تنوع قطعات فوق به نوع های معمولی (INP)، بال پهن (IBP) و تیر آهن استاندارد اروپایی شناخته خواهد شد.

نیم رخ نوع (U)

از دیگر سازه های متداول در ساخت بنا های ساختمانی، نیم رخ نوع (U) یا به اصطلاح ناودانی ها هستند. این قطعات در استفاده چند تایی دارای قاومت بسیار بالایی در برابر نیرو های خمشی خواهند بود. بنابراین جهت دریافت کارایی مفید آن ها به صورت جفتی در تیر های مشبک و مرکب استفاده می شوند. همچنین جهت شناسایی اختصاصی تر از کلمات اختصاری (UNP) و (CNP) برای معرفی ناودانی ها استفاده خواهد شد.

نیم رخ (T)

این نوع از پروفیل ها و سازه های فولادی نیز به طور مستقیم بر روی سازه های ساختمانی تاثیر گذار و کاربردی هستند. همچنین قابل ذکر است که برای تهیه سایر قطعات کاربردی نیز می توان از این نوع پروفیل ها سافتاده کرد.

نیم رخ های (T) به عنوان سپری ها نیز شناخته می شوند که در انواع متفاوتی وابسته به نوع ارتفاع و قاعده تولید خواهند شد.

نیم رخ لوله

نمونه ای از متداول ترین نوع نیم رخ های موجود، نوع لوله ای آن خواهد بود. این پروفیل ها به عنوان استوانه های کاربردی و تو خالی در بازار ارائه می شوند. لوله های تو خالی از جمله قطعاتی هستند که پس از تولید بدون الزام به جوشکاری قابلیت استفاده را خواهند داشت.

این سازه ها وابسته به نوع کاربری متفاوتی که ارائه می دهند به عنوان پروفیل مبلی نیز شناخته خواهند شد. همچنین وابسته به نوع نیاز قابلیت استفاده در صنایع زیر را خواهند داشت.

  • مورد استفاده در ساختمان سازی و تکمیل بدنه اولیه بنا
  • جایگاهی برای عبور دادن سیم های برق
  • کاربردی در تاسیسات متنوع
  • مورد استفاده در انتقال گاز و تکمیل سیستم گازرسانی
  • کاربردی در ارتقا استحکام سازه ها
  • قابل استفاده برای تهیه داربست ها

خلاصه مطالب

همانطور که اشاره شد، پروفیل های نیم رخ از جمله قطعات فولادی و کاربردی در ساخت بنا ها و ساختمان های متفاوت خواهند بود. این قطعه در برگیرنده بسیار از ابزار آلات ساختمانی خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *