بررسی کامل تفاوت های تیرآهن و هاش

تیر آهنن

درباره تفاوت های تیرآهن و هاش

تفاوت های تیرآهن و هاش یکی از موضوعات پر طرفدار در میان خریداران و مصرف کنندگان آهن آلات ساختمانی است. در واقع آگاهی داشتن از تفاوت مشخصات و کاربرد این قطعات موجب انتخاب صحیح تر و کاربردی تر خواهد شد.

بنابراین جهت تکمیل طلاعات فوق، به بررسی تمایز های این دو قطعه کاربردی خواهیم پرداخت.

درباره تفاوت های ساختاری این قطعات

اولین و بارز ترین تفاوتی که در میان این دو قطعه مشهود است، ساختار ظاهری و فیزیکی آن ها است. به گونه ای که تیرآهن های معموملی به شکل () تولید می شوند و در مقابل تیرآهن های بال پهن به هاش نیز معروف هستند در قطر های متنوع تولید خواهند شد.

البته نکته حائز اهمیت این است که هر دو نوع این محصولات، به عنوان کاربردی ترین و متداول ترین محصولات مرتبط با ساخت و ساز شناخته می شوند.

نحوه تهیه پروفیل های هاش

این سازه فولادی بر خلاف تیرآهن های معمولی دارای پیچیدگی بیشتری در ساخت و تهیه است. به گونه ای که ابتدایی ترین ماده اولیه برای ساخت این محصول، شمش فولادی هستند. با گرم کردن و افزایش حرارت این شمش ها آن ها را تا دما 1100 درجه سانتی گراد خواهند رساند.

این اسلب ها یا بلوم های فولادی تحت نورد قرار خواهند گرفت و سپس با انجام چند مرحله دیگر به ابعاد و اندازه های دلخواه قالب ریزی خواهند شد.

تفاوت اصلی این دو قطعه

با توجه به تعاریف فوق، می توان گفت اصلی ترین تمایز های موجود در تیرآهن های معمولی و هاش، ویژگی های ظاهر آن ها است. در واقع تیرآهن ها دارای باله های کوچک تر از هاش ها هستند و در مقابل دارای روش ساخت متفاوت تری خواهند بود.

نحوه ساخت تیرآهن ها موجب شده است که جان سازه از انعطاف پذیری بیشتری به نسبت هاش برخوردار باشد. در واقع ساختار پیچیده و جان مستحکم هاش ها موجب بروز تفاوت های اساسی در قیمت آن ها با تیرآهن های معمولی خواهد شد.

بررسی استاندار های تولید قطعات

تیرآهن و هاش ها همجون سایر آهن آلات ساختمانی، دارای استاندارد های تولید شده از قبل خواهند بود. در واقع این استاندارد ها وابسته به نوع منطقه و نیاز های معمار های آن تعیین می شوند. به همین علت استاندارد های مشخص شده برای تیرآهن ها شامل دو دسته (INP)، (IPE) و هستند.

در مقابل برای تولید هاش ها از استاندار های نوع سبک (HEA) و سنگین (HEB)استفاده می شود. البته نوعی از هاش های فوق سنگین وجود دارد که به نام هاش (HEM) شناخته می شوند.

قابل ذکر است که هاش های فوق سنگین از جمله ابزار هایی هستند که در ایران بسیار کمتر از سایر قطعات مورد استفاده قرار می گیرند. این هاش دارای جان سخت تر و ضخامت بیشتری نیز هستند.

خلاصه مطالب

با توجه به مطالب فوق، تفاوت های تیرآهن و هاش را می توان در بسیاری از موارد بررسی کرد. با این حال تمایز اصلی این قطعات به ظاهر، ساختار و میزان مقاومتی که دارند شناخته می شود.

 

بازرگانی میران آهن در سال های اخیر توانسته به بزرگترین عرضه کننده انواع محصولات آهن آلات در بازار شاد آباد تبدیل شده و سایت این بازرگانی منبعی مناسب برای اعلام قیمت های به روز در این صنعت می باشد. از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میگلرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *