نبشی

از مهمترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی که به دو صورت منفرد و همچنین مرکب کاربرد زیادی دارد نبشی میباشد.نبشی به منظور اتصال پل به ستون ها و همچنین اتصال ستون ها به صفحات در فنداسیون ساختمان کاربرد دارد.علاوه بر این از نبشی برای ساخت خرپا و ستون نیز استفاده میشود.ابعاد نبشی ۵۰ تا ۱۵۰ میلیمتر است.

نبشی ها به طور کلی به دو روش ساخته میشوند:

نوعی از نبشی که نبشی پرسی نام دارد و به صورت یک تکه ورق به طول ۶ متر میباشد.ورق از وسط عرض خم شده و بدین ترتیب نبسی پرسی تولید میشود.

نوعی دیگر از نبشی که از همان اول به صورت نبشی تولید و ساخته میشود که به ان نبشی فابریک میگویند.

نبشی ها با دو شاخصه شناخته میشوند:

اندازه بال های نبشی

ضخامت نبشی

نبشی ها انواع مختلفی نیز دارند که بسته به نوع کاربرد انها میتواند متفاوت باشد.

نبشی نوعی پروفیل است که از دو مقطع با دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده  و  در ساختمان سازی کاربرد بسیار زیادی دارد. از نبشی بصورت مرکب استفاده میشود و با دو مشخصه شناخته میشود که این دو مشخصه عبارتند از اندازه بال ها و همچنین ضخامت. نبشی ها  به دو روش مختلف تولید میشوند که یک روش پرسی و روش دیگر نیز فابریک میباشد. نبشی هایی که به روش پرسی تولید میشوند ابتدا بصورت ورق وارد دستگاه پرس شده و دستگاه نیز ورق را به شکل نهایی یعنی نبشی در می آورد. اما در مقابل روش دیگری برای تولید نبشی وجود دارد که در این روش ورق ها از ابتدا و در طی مراحل تولید به شکل نبشی در می آیند. نبشی با هر روشی که تولید شده باشد کاربرد فراوانی دارد  و پرسی یا فابریک بودن نبشی نمیتواند تاثیری بر روی فروش آن داشته باشد.

انواع نبشی بر اساس شکل ظاهری

نبشی بال مساوی و نبشی بال نا مساوی از جمله نبشی های پر کابرد هستند که از لحاظ شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت میباشند. نبشی های بال مساوی از نبشی هایی هستند که دو ضلع آنها از لحاظ ابعاد با یکدیگر برابر میباشد و تفاوتی ندارند. اما نبشی های بال نا مساوی همانطور که از نامشان نیز به خوبی میتوان پی برد از دو ضلع با ابعاد نا برابر تشکیل شده است و این دو نبشی زمانی که در کنار یکدیگر قرار گیرند  به خوبی تفاوتشان آشکار خواهد شد. نبشی بال مساوی تقریبا در تمامی صنایع کاربرد دارد اما نبشی های بال نا مساوی کاربرد به نسبت کمتری در مقایسه با نبشی های بال مساوی دارند. برای خرید نبشی های بال مساوی و نا مساوی میتوانید با کارشناسان شرکت میران آهن تماس حاصل نمایید. این شرکت جزو شرکت هایی است که هر نوع مقطع و محصول فلزی را بفروش میرساند و از تجربه و سابقه طولانی نیز در این زمینه برخوردار میباشد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :