تیراهن

از جمله فلزات بسیار پر مصرف و پر کاربرد تیراهن میباشد.تیراهن ها به دو صورت معمولی و همچنین بال پهن شناخته میشوند.تیراهن معمولی با علامت اختصاری I و یا NP‌ شناخته میشوند  و نوع دیگر تیراهن یعنی بال پهن که با علامت اختصاری H یا  IPB‌شناخته میشوند.ارتفاع و بال تیراهن بال پهن مساوی میباشد.تیراهن معمولی استفاده بیشتری دارد و ارتفاع ان ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر است.از تیراهن معمولی برای ساخت ستون،خرپا،پوشش های سقف ها و همچنین پل های لانه زنبوری استفاده میشود.تیراهن ها به ۳ صورت و یا ۳ استاندارد در بازار یافت میشوند:

تیراهن INP‌که مطابق استاندارد های چین و روسیه تولید میشود و ضخامت بال ان با فاصله ای که از جان تیراهن گرفته کمتر شده است.این نوع تیراهن در بازار های چین و روسیه تولید و همچنین عرضه میشود.

خرید تیراهن

در خرید تیراهن همیشه با قیمت های متنوعی رو به رو می شوید. تیراهن مانند بسیاری دیگر از ابزار و وسایل بر اثر گذشت زمان تغییرات و پیشرفت های زیادی کرده است بنابراین خرید تیراهن را باید بر اساس نوع نیاز و نوع استفاده خود برای کاری که می خواهید و ب مشورت کارشناسان انجام دهید.

اگر می خواهید به تازگی وارد بازار ساخت و ساز شوید باید اطلاعاتی را درباره خرید تیراهن کسب نمایید تا در هنگام خرید انواع متنوع تیراهن با مشکل مواجه نشوید. تیراهن از فولادی تشکیل شده است که از نورد گرم ساخته شده است. هنگامی که برای خرید تیراهن مراجعه می نمایید با قیمت های متنوعی از تیراهن مواجه می شوید که قیمت آن ها بر اساس نوع ساخت و کاربرد آن مشخص می شود. وظیفه تیراهن تحمل فشارهای تنشی و خمشی آن می باشد. اگر می خواهید در هنگام خرید تیراهن اطلاعات مناسبی را درباره تولید تیراهن، برش آن ها، استانداردها و دسته بندی آن ها کسب نمایید با ما همراه باشید.

تقسیم بندی تیراهن بر اساس نوع کاربرد

تیر اصلی: خرید تیراهن از این نوع برای ستون ها انجام می شود و هدف از خرید تیراهن از این نوع  انتقال بار از تیرهای فرعی در جهت ستون ها می باشد.

تیر فرعی: این نوع از تیراهن افقی بوده و به تیر اصلی متصل می شود. این نوع از تیراهن، بار را به تیر اصلی منتقل می نماید. در نظر داشته باشید که این نوع از تیراهن مستقیم به ستون ها متصل نمی شود.

تیر کلاف: خرید تیراهن از نوع کلاف برای اتصال به سقف و خرپا انجام می شود. تیراهن کلاف باعث انتقال نیروی عرضی به ستون ها می شود.

تیراهن لانه زنبوری

یکی از انواع تیراهن که در هنگام خرید تیراهن ممکن است به آن احتیاج داشته باشید تیراهن لانه زنبوری نام دارد. نوع طراحی تیراهن لانه زنبوری به گونه ای است که باعث می شود تا بتواند لنگر خمشی بیشتری توسط آن تحمل شود. به این ترتیب برش به شکل ذوزنقه ای انجام می شود و به هم جوش داده می شوند. با خرید تیراهن لانه زنبوری حفره هایی را در آن مشاهده می نمایید که شبیه لانه زنبور می باشد. خرید تیراهن لانه زنبوری بیشتر برای اجرای سقف های تیرچه و بلوک مورد استفاده قرار می گیرد و در بتن دفن می شود.

مزیت خرید تیراهن لانه زنبوری

خرید تیراهن لانه زنبوری دارای مزایایی می باشد که از آن دست می توان به سبکی و مقرون به صرفه بودن آن اشاره نمود. همچنین حفره هایی که در تیراهن لانه زنبوری باعث می شود تا بتوان تاسیسات را از آن عبور داد و این خود مزیتی برای تیراهن لانه زنبوری محسوب می شود.

البته تیراهن لانه زنبوری دارای معایبی نیز می باشد که ان هم به دلیل حفره هایی می باشد که در این نوع از تیراهن وجود دارد که باعث می شود مقاومت برشی در محل اتصال به ستون ها در این نوع از تیراهن کاهش پیدا کند  که برای جبران این مشکل از ورقه های فلزی استفاده می نمایند.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :