بولت ساختمانی

ستون های ساختمانی که از اسکلت فلزی ساخته شده اند بار ها و فشار های وارد شده را به فنداسیون ساختمان انتقال میدهند. ستون های فلزی ساختمان فشار و بار زیادی را تحمل میکنند.در اصل ستون ها به عنوان واسطه ای هستند که فشار را به پی منتقل میکنند. از این رو زیر ستون هایی در قسمت زیرین و تحتانی ستونها تعبیه و به کار گرفته میشود تا به عنوان واسطه بین ستون و بتن عمل کند.این اتصال بین ستون و زیر ستونی توسط بولت ها ساختمانی یا میله مهار انجام میشود.تعداد بولت ساختمانی که برای اتصال زیر ستونی و ستون به کار میرود از دو عدد به بالا متغیر است.البته بولت ها نقش اساسی را در تحمل وزن ندارند و فقط به عنوان نگهدارنده و ثابت کننده عمل میکنند که زیر ستونی را محکم در جای خود ثابت میکند و از تکان خوردن ان جلوگیری میکند.

بولت ساختمانی از انواع تجهیزات مناسب برای اتصال فونداسیون به زیر ستون ها در هنگام پی ریزی میباشد.بولت ساختمانی معمولا هم جنس میلگردها میباشد و میتواند مقاومت بسیار خوبی را از خود در برابر  زنگ زدگی و همچنین فشار وارد شده بر اثر وزن بالای سازه نشان دهد. بولت های ساختمانی جهت نصب و همچنین فیکس نمودن پایه ستون به فونداسیون به کار گرفته میشوند و قادر هستند تا محکم ترین اتصال را ایجاد کنند. بولت های ساختمانی نه تنها در ساخت سازه بلکه برای استحکام سازه های قدیمی نیز استفاده میشوند. سازه های قدیمی که فرسوده و آسیب دیده شده اند را با کمک بولت های ساختمانی تقویت کرده تا  بتوانند در برابر  لرزش های ناگهانی استحکام خود را حفظ کنند. از بولت های ساختمانی در مواردی برای نصب تجهیزات مرتبط با ساختمان نیز استفاده میشود.

استاندارد های انکر بولت

انکر بولت در استاندارد های گوناگونی تولید میشود  که این استاندارد ها عبارتند از استاندارد FM، UL، COLA، ICC، MIAMI DADE، NSF 61 و انواع استاندارد IBC‌ را نام برد. هر یک از استاندارد های نام برده شده در کشورهای مختلف کاربرد خاص خود را دارند و در کشور ما نیز برخی از استاندارد های فوق پذیرفته شده اند.

انواع بولت ساختمانی

بولت های ساختمانی شیمیایی و همچنین مکانیکی از انواع انکر بولت هایی هستند که در ساختمان سازی استفاده میشوند. بولت های شیمیایی به بولت هایی اطلاق میشوند که درون لایه های بتنی قرار گرفته و کارگذاری آنها با استفاده از مواد شیمیایی انجام میشود. این نوع بولت ها در مواقعی نصب میشوند که میزان بار بسیار زیاد باشد.  بولت های مکانیکی نوع دیگری از بولت ها هستند که نصب آنها درون حفره بصورت مکانیکی انجام میشود. شرکت میران آهن عرضه کننده انواع بولت ساختمانی با قیمت مناسب میباشد و در صورتیکه به دنبال خرید مقرون بصرفه هستید میتوانید با این شرکت تماس حاصل نمایید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :