کاربرد چهارپهلو فولادی و ویژگی های آن

بررسی چهارپهلو فولادی

چهارپهلو فولادی قطعه ای مربعی شکل، فولادی و توپر است. این سازه کاربردی با استفاده از روش های تولیدی نورد سرد و گرم تهیه و عرضه خواهد شد.

قیمت آهن آلات 

قیمت میلگرد

قیمت آهن

قیمت ورق آهن 

با در نظر داشتن میزان تقاضا بالای این مقطع ها دور از انتظار نیست که در گرید و کیفیت متنوعی تهیه و ارائه شوند. البته رایج ترین نوع این مقطع در جنس های برنز، فسفر، مس و برلیوم ارئه خواهند شد. در ادامه مطالب به بررسی بیشتر این سازه فولادی خواهیم پرداخت.

ویژگی های این مقطع

این مقطع فولادی بر خلاف اینکه توپر طراحی شده است، به راحتی منعطف پذیر خواهد بود. فرم پذیری بالا در کنار استقامت و استحکام فوق العاده این سازه ها موجب محبوبیت و افزایش تقاضا آن ها شده است.

این مقطع های توپر فولادی به عنوان کاربردی ترین پروفیل ها شناخته می شوند که بالاترین قابلیت جوشکاری و تراشکاری را خواهند داشت.

مواد اولیه مورد استفاده

جهت تولید این قطعات فولادی و حفظ استحکام و استقامت آن ها از ترکیب برخی از متریال ها پیروی می شود. از رایج ترین و مناسب ترین متریال ها برای ساخت این مقطع فولادی توپر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ST44
  • ST52
  • MO40
  • CK45

مشخصات ساختاری این قطعه

پروفیل مذکور در انواع گرید ها و کیفیت ها با ابعاد متنوعی تهیه و تولید می شود. با این حال می بایست در نظر داشت که گستره ضخامت آن 8 الی 200 میلی متر و طول آن نیز از 4 الی 6.5 متر خواهد بود.

همانطور که در مطالب قبل نیز به آن اشاره شد، این قطعه فولادی به هر دو روش تولید فولاد نورد گرم و نورد سرد تهیه می شود. البته وابسته به نوع روش تولیدی دارای ویژگی های متعددی خواهد بود.

درباره کاربرد این قطعات

همانطور که در مطالب قبل نیز به آن اشاره شد، این سازه به عنوان کاربردی ترین قطعات فولادی شناخته می شوند. هر یک از اندازه ها و سایز های متفاوت این قطعه در کاربرد مجزایی مصرف خواهد شد، بنابراین در ادامه به اصلی ترین کاربرد های این قطعات خواهیم پرداخت.

  • مورد استفاده برای تزیین ساختمان
  • کاربردی برای افزایش استحکام و ارتقا استقامت سازه
  • مورد استفاده برای تهیه انواع درب، پنجره و چهارچوب ها
  • این مقطع در سایز های بزرک به عنوان سازه حفاظتی استفاده می شود.
  • سایز های بزرگ این مقطع برای حمل بار و فشار نیز استفاده خواهند شد.

انواع پروفیل های مذکور

این پروفیل های فولادی مستحکم از جهت نوع روش تولید دسته بندی خواهند شد. در واقع هر نوع از این سازه ها در سایز های 5، 6، 8، 9، 10، 12، 14 و 16 به سه روش زیر تهیه و تولید می شوند.

خلاصه مطالب

چهارپهلو فولادی کاربردی ترین پروفیل های ساختمانی است. این مقطع وابسته به نوع سایز و اندازه ای که دارد در انواع زمینه های متنوع کاربرد خواهد داشت. همچنین به علت تقاضا بالا جهت ساخت این قطعات مستحکم و مقاوم از متریال های متفاوت و مرغوبی استفاده می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *