کاربردهای انواع ورق ساختمانی

همانطور که در ابتدا بدان اشاره نمودیم، عمدۀ محصولات فولادی به صورت ورق ساخته می شوند و به بازار عرضه می شوند و هر کدام از آنها در امور مختلف مورد استفاده قرار گرفته می شوند. در ادامۀ متن به معرفی انواع ورق آهن خواهیم پرداخت و اینکه ویژگی و موارد کاربرد آنها در چه صنایعی بیشتر قابل ملاحظه می باشد.

 

ورق فلزی سیاه

ورق روغنی

ورق آجدار

ورق گالوانیزه

ورق رنگی

ورق استیل

ورق اسیدشویی

ورق کرکره ای

هر کدام از ورق های فلزی دارای ساختار خاصی هستند که موجب تمایز آنها با دیگر ورق آهن می گردد. به عنوان مثال انواع ورق سیاه را می توان در امور ساخت و ساز مشاهده نمود چون از جنس آهن ساخته شده است که با عنوان فولاد کم کربن شناخته می شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته می شود

ورق آهن

انواع ورق ساختمانی تولید و جهت بکارگیری در قسمت های مختلف پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته می شوند. به عنوان مثال انواع ورق آهن گالوانیزه گرم از فولادهای 36A و 1011A ساخته می شوند و به راحتی می توان بر روی آنها عملیات جوشکاری را انجام داد و مقاومت بالایی در برابر عملیات حرارتی با دمای بالا دارد. ضمن آنکه دارای قابلیت انعطاف پذیری بالایی است و جهت امور ساخت ظروف مورد استفاده قرار گرفته می شوند.

 

موارد کاربرد گستردۀ ورق سیاه را می توان در امور ساخت سازی، تانکرسازی، صنعت خودروسازی، کشتی سازی، صنایع سنگین، صنعت هواپیمایی و غیره مشاهده نمود. جهت خرید ورق ساختمانی، وزن، ابعاد و میزان ضخامت آنها نقش بسزایی در موارد کاربرد آنها خواهد داشت.

 

کاربرد عمدۀ انواع ورق سیاه را می توان در ساخت اسکلت ساختمان، سوله سازی، سقف شیروانی و … مشاهده نمود. از ویژگی های قابل توجه ورق سیاه می توان قابلیت کشش آن اشاره نمود که مصارف گسترده ای علاوه بر ساخت و ساز در امور ساخت ماشین آلات سنگین دارد و معمولاً از ورق های سیاه منعطف تر استفاده می شود.

 

مجموعۀ آهن میران در لیست محصولات آهن و فولاد قادر به عرضۀ انواع ورق ساختمانی یا همان ورق های سیاه در ابعاد استاندارد و از پیش تعریف شده با قیمت ارزان تر از بازار می باشد. بیش از 30 سال دارای سابقۀ درخشان در حوزۀ فروش انواع آهن آلات همانند تیرآهن، میلگرد، پروفیل، نبشی ناودانی و … می باشد و توانسته اند به منظور نیاز بازار امکان خرید انواع ورق ساختمانی را در لیست محصولات در دسترس مشتریان قرار دهند.

با ذکر مطالب مذکور می توان به اهمیت کاربرد انواع ورق سیاه در اجرای پروژه های ساختمان سازی پی برد. از نظر متالوژیکی ورق، اشاره شده است که ورق سیاه از فولاد نورد گرم که در دمای بالاتر از 930 درجه سانتی گراد ساخته می شوند و به میزان قابل توجهی دارای خاصیت فرم پذیری هستند و می توانند در قسمت های مختلف پروژه های ساخت و ساز از آنها استفاده نمود. به دلیل داشتن سطح خارجی با آثار اکسیداسیون و زنگ زدگی که دارای حالت مات است با عنوان ورق سیاه شناخته می شود چون همچون ورق گالوانیزه و یا ورق روغنی دارای حالت براق نیست.

 

امروزه در سطح بازار آهن امکان خرید ورق آهن در ابعاد و چگالی های مختلف برای صاحبان کسب و کار فراهم می باشد و می توانند متناسب با مصارفی که دارند، ورق ساختمانی با استاندارد DIN تعریف شده را با ضخامت های مختلف تهیه نمایند.