همه چیز درباره کاربری و تولید آهن اسفنجی

قیمت آهن 2

آهن اسفنجی چیست؟

آهن اسفنجی یکی از مواد اولیه شناخته شده برای تولید فولاد مورد استفاده در ساخت مصالح ساختمانی محسوب می شود. این قطعه به عنوان آهن احیا شده به صورت مستقیم تولید خواهد شد.

منظور از احیای مستقیم روشی است که در آن از انفجار های مکرر در کوره های ذوب آهن جلوگیری می شود، به همین علت این روش به عنوان جایگزین مناسبی شناخته خواهد شد.

ضرورت تصفیه سنگ آهن

همانطور که مشهود است آهن در صورت خام و طبیعی به حالت سنگ یافت می شود. این ستگ اولیه دارای ناخالصی ها، آلودگی ها و اکسید های آهن بسیاری خواهد بود که نیازمند به پاکسازی دارند.

ناخالصی های که به طور معمول در این سنگ ها یافت می شوند شامل اکسید سیلیسیم، کربنات کلسیم، گوگرد، منگنز و برخی از ترکیبات فسفر است. وجود چنین ناخالصی هایی سنگ آهن را نیازمند به تصفیه خواهد کرد.

نحوه تولید این ماده اولیه

پس از اجرا اصلاحات و تصفیه های لازم بر روی سنگ آهن خام، مراحلی به عنوان خردایش و تغلیظ نیز اعمال خواهد شد. سنگ آهن پس از گذر از چنین مراحلی حالت اسفنجی خواهد یافت.

در ادامه این مراحل می بایست احیا سنگ ها را بدون ذوب کردن آن ها ادامه داد و این روش موجب تغلیظ سنگ ها می شود. همچنین نکته قابل توجه این سات که استفاده از روش احیای مستقیم موجب افزایش خلوص آهن نیز خواهد شد.

قیمت آهن 2
آهن آلات

کاربری های متنوع این ماده

همانطور که چندید بار در مطالب قبل به آن اشاره شد، این قطعه به عنوان ماده اولیه برای ساخت سایر محصولات کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین می توان گفت: گستره کاربری این قطعه بسیار زیاد خواهد بود.

در ادامه به برخی از این کاربرد ها اشاره شده است.

  • تولید لوله ها و اقلام متنوع فولادی
  • مورد استفاده به عنوان خنک کننده در مبدل های (ld)
  • ضروری برای تولید سایر آهن ها و فولاد های موجود
  • کاربردی در ساخت لوله (TMT)

مزیت اساسی این قطعه کاربردی

از مزیت های بزرگ این قطعه به عنوان ماده اولیه این است که جایگزین مناسبی برای ضایعات فولادی شناخته می شود. به همین علت به عنوان ماده اولیه ای عالی در کوره های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

این قطعه دارای گوگرد بسیار کمی خواهد بود و این ویژگی موجب امکان استفاده از ذغال سنگ در ساخت آن ایجاد می کند.

البته استفاده از ذغال سنگ برای تولید هر نوع آهنی توصیه نخواهد شد، زیرا موجب کاهش کیفیت آهن تولید شده می شود. بنابراین تنها در روش کاهش مستقیم آهن کاربردی خواهد بود.

یکی دیگر از مزایا این محصول، عدم شکنندگی آن به نسبت سایر مواد اولیه همچون چدن می باشد. ترکیبات کم و خالص در تهیه این نوع آهن موجب افزایش استقامت و مقاومت آن در برابر ضربه خواهد شد.

خلاصه مطالب

آهن اسفنجی از جمله مواد اولیه بسیار مقاوم در برابر ضربه محسوب می شود. این سازه از طریق روش احیا مستقیم تولید شده و برای تهیه سایر محصولات فولادی کاربرد به سزایی خواهد داشت.

 

 

 

بازرگانی میران آهن در سال های اخیر توانسته به بزرگترین عرضه کننده انواع محصولات آهن آلات در بازار شاد آباد تبدیل شده و سایت این بازرگانی منبعی مناسب برای اعلام قیمت های به روز در این صنعت می باشد. از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میگلرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

 

بازرگانی آهن میران فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات ساختمانی است. این بازرگانی در سایت خود قیمت های را به صورت روزانه به روز رسانی کرده و آخرین اخبار از قیمت های بازار آهن آلات  را در سایت خود منتشر می کند. . از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میگلرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *