همه چیز درباره چسب میلگرد و کاربرد آن

کاشت میلگرد

نکاتی درباره دلیل مصرف چسب میلگرد

چسب میلگرد به عنوان یکی از مصالحی است که برای افزایش استحکام و مقاومت سازه های بتنی بسیار کاربرد دارد.

تمامی اقدامات افزایش استحکام سازه های بتنی به هنگام کاشت میلگرد ها انجام خواهد شد. به هنگام اعمال این فرآیند ها بسیار اهمیت دارد که زمینه سازی های لازم صورت گیرد و در طی آن اتصال میان بتن و میلگرد در مطمئن ترین حالت ممکن انجام شود.

در ادامه مطالب جهت تکمیل اطلاعات فوق، به بررسی بیشتر کاربرد این قطعه منحصر به فرد خواهیم پرداخت.

نگاهی به قیمت میلگرد

معرفی چسب میلگرد

در ساختمان سازی ها و پروژه های عمرانی، انجام اقداماتی برای افزایش مقاومت و استحکام سازه ها ضرورت دارد. همچنین می بایست در نظر داشت که در صورت بروز خطا در طراحی، اجرا سازه ها، تغییر کاربری و شرایط بهره برداری افزایش استقامت و مقاومت سازه ها بسیار اهمیت دارد.

در چنین موقعیت هایی می توان از چسب مذکور استفاده کرد. این محصول کاربردی جهت افزایش ضریب مقاومت بتن کاربرد دارد. البته می بایست در نظر داشت که برای استفاده از این محصول، نیاز به کاشت صحیح میلگرد در بتن می باشد.

تنوع موجود در این محصول

این سازه کاربردی دارای خواص شیمیایی و کاربردی متفاوتی است. وابسته به شاخصه های متعدد و متمایز، این سازه های کاربردی در انواع مختلف زیر تهیه و تولید می شوند.

 • چسب کاشت میلگرد کپسولی
 • کارتریجی
 • چسب کاشت میلگرد حجمی

مشخصات چسب کاشت میلگرد کپسولی

چسب های کاشت میلگرد کپسولی به صورت دو بخشی طراحی و تولید می شوند. یک بخش تشکیل دهنده این سازه ها از رزین پلی استر و بخش دیگر آن از سخت کننده ی اپوکسی وینیل استر تهیه شده است.

این قطعات درون محفظه شیشه ای شفاف قرار داده می شوند، به همین علت به این سازه های کاربردی چسب کاشت کپسولی گفته می شود.

نحوه تعبیه کپسول ها در بتن

جهت تعبیه این قطعه در بتن ها، می بایست حفره ای تعبیه گردد. سپس کپسول داخل حفره قرار داده می شود، به گونه ای که دو سوم فضای داخلی حفره را اشغال کند. پس از انجام تمامی این مراحل میلگرد و بولت را به صورت چرخشی وارد حفره خواهند کرد.

در اثر برخورد میلگرد با کپسول، محفظه شیشه ای شکسته می شود. سپس سخت کننده و رزین به صورت همگن با یکدیگر مخلوط خواهند شد. این نوع چسب دارای گیرایی فوق العاده ای می باشد، به همین دلیل مناسب برای اجرا در محیط های مختلفی خواهد بود.

درباره کاربرد های کپسول های مذکور

چسب کاشت های کپسولی از کاربری و تقاضای بسیار بالایی در بازار برخوردار است. از این نوع چسب ها می توان برای بارگذاری بار های سنگین و بتن های فاقد ترک استفاده کرد.

البته می بایست در نظر داشت که چنین سازه مقاوم و مستحکمی در سایر زمینه های متفاوت استفاده می شود.

 • نصب قفسه های آهنی و سنگین
 • نمای ساختمان
 • نصب گارد ریل
 • ساخت ماشین آلات
 • کاربردی در محیط های مرطوب و خشک

معرفی کاشت میلگرد های کارتریجی

چسب های کارتریجی نیز همچون چسب های کپسولی از دو بخش تهیه و تولید می شود. اساس ساختار این قطعات رزین اپوکسی، پلی استر و وینیل استر است.

لاازم به ذکر است که بخش دیگر این قطعات کاربردی بر پایه پلی آمین می باشد. این نوع چسب ها برای ایجاد اتصال و کاشت میلگرد و آرماتور های درون بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع چسب های کارتریجی

چسب های کارتریجی وابسته به ساختار منحصر به فردی که دارند در دو نوع متفاوت در بازار عرضه می شوند. برخی از نمونه های پر کاربرد این قطعات به صورت جداگانه در کنار جزء اول ارائه خواهد شد.

این نوع چسب های کاشت به عنوان دو محوره شناسایی می شود. در مقابل در نوع دوم سخت کننده ها در داخل محفظه رزین قرار داده خواهد شد. به این نوع محصولات نیز چسب های کاشت تک محوره گفته می شود.

چسب های معرفی شده برای افزایش استقامت و استحکام بتن، مصالح بنایی و چوب به کار برده خواهند شد.

نحوه استفاده از چسب های کارتریجی

جهت اجرا این نوع چسب نیز می بایست حفره ای با تناسب اندازه های استاندارد در داخل بتن حفر شود. سپس داخل حفره ایجاد شده پاکسازی می شود، البته جهت اجرا دقیق تر فرآیند پاکسازی از فشار باد نیز استفاده خواهد شد.

ضرورت اجرا دقیق عملیات پاکسازی این است که وجود هر گونه آلودگی در داخل حفره کیفیت و ظرفیت باربری را کاهش خواهد داد.

در آخرین مرحله کاشت دو قلو را داخل تفنگ مخصوص جهت قرار گیری در حفره و مخلوط شدن یکسان مواد قرار می دهند.

معرفی چسب های کاشت حجمی

این نوع چسب نیز جهت افزایش استقامت و استحکام سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. چسب های مذکور بر پایه رزین های اپوکسی طراحی و تولید می شوند. در سطوح افقی از چسب های سه جزئی استفاده می شوند، البته می بایست اشاره کرد که چسب های کاشت حجمی دارای کاربرد های زیر نیز می باشند.

 • نصب صفحات ستون پل ها
 • تثبیت کردن ریل جرثقیل
 • نصب و اثبات ریل های راه آهن
 • کاشت میلگرد و افزایش استقامت آن ها در بتن
 • قرار دادن انکر بولت در درون سنگ ها
نحوه کاربرد این نوع چسب ها

برای استفاده و اجرا این نوع از چسب های مقاوم نیز ضروری است که محوطه داخلی حفره کاملا تمیز و پاکسازی شود. سپس به صورت دستی تمامی محتوا چسب را مخلوط می کنند. چسب آماده شده را به صورت ریزشی در داخل حفره قرار می دهند.

این مایع چسبناک می بایست تا 70 درصد حجم داخلی حفره را اشغال کند پس از آن میلگرد منتخب را به صورت دورانی داخل حفره قرار می دهند.

نکاتی درباره مشخصات چسب کاشت میلگرد

چسب های کاشت میلگرد دارای انواع متعددی هستند که توسط معتبر ترین شرکت ها ارائه می شوند. در ادامه مطالب قصد داریم جهت تکمیل اطلاعات فوق، به معرفی معروف ترین و مرغوب ترین برند سازنده این چسب های فوق العاده کاربردی بپردازیم.

چسب بتن هیلتی

هیلتی از معروف ترین و معتبر ترین سازندگان چسب کاشت میلگرد در جهان است. از  بهترین نوع چسب های ساخته شده توسط این شرکت می توان به چسب مدل (RE500 V3) اشاره کرد.

این نوع چسب از انواع کاربردی برای کاشت انکر های مناسب باربری سنگین است. از مزیت های اصلی این قطعه می توان به کاربرد آن در سازه های بتنی ترک دار و فاقد ترک نام برد. همچنین این نوع چسب قابلیت اجرا در محیط های خشک، مرطوب و حفره های پر آب را خواهد داشت.

ویژگی ها و مزیت های چسب مذکور

این نوع چسب علاوه بر اینکه قابلیت استفاده در محیط های متفاوتی را دارد، از مزیت های پر کاربرد دیگری نیز برخوردار است. در ادامه مطالب به سایر مزایا پر کاربرد این محصولات مرغوب اشاره خواهیم کرد.

 • عملکرد و قدرت فنی فوق العاده
 • گستره دمایی مصرف از دما 5-
 • امکان مصرف در شرایط بارگذاری خستگی
 • انعطاف پذیری بالا به همراه چسبندگی آهسته

چسب میلگرد

معرفی کاشت میلگرد کپسول کالم

این نوع محصول نیز برای استفاده در محیط های مرطوب و پر آب بسیار مناسب است. این قطعه برای فضا های کوچک و محدود از لبه آزاد بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین قابل ذکر است که چنین چسبی بسیار مناسب برای اجرا در بتن های فاقد ترک است. جهت افزایش استحکام میلگرد های گالوانیزه و استیل نیز از این محصولات فوق العاده استفاده خواهد شد.

بررسی مزیت های اساسی استفاده از چسب ها

همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، مصرف و استفاده از این چسب ها دارای مزیت های متعددی می باشد.

در درجه اول می بایست اشاره کرد که کاربرد این محصولات موجب افزایش استقامت و ایستایی انکر ها و میلگرد ها در سازه های بتنی خواهد شد. البته همانطور که مشهود است مصرف این سازه های فوق العاده دارای مزیت های مختلف دیگری است که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

 • سهولت در اجرا و به کارگیری سازه
 • عدم نیاز به استفاده از حلال
 • روان و نرم بودن چسب ها
 • عدم تاثیر در شرایط جوی و محیطی
 • تنوع محصولات
تعیین قیمت چسب های آرماتور

همانطور که اشاره شد، میزان تقاضا برای چسب های کاشت میلگرد بسیار زیاد است. به همین تولیدکنندگان جهت پوشش دهی بیشتر نیاز افراد اقدام به افزایش تنوع این سازه ها خواهند داشت.

بنابراین اصلی ترین عاملی که موجب بروز نوسان قیمت در این نوع چسب ها می شود، برند سازنده آن ها می باشد. همچنین عواملی همچون حجم، کاربرد، نوع و میزان مقاومت این محصولات نیز موجب تغییر قیمت آن ها خواهد شد.

گران ترین نوع چسب های آرماتور

در این مطالب به معرفی انواع چسب های کاشت میلگرد پرداخته شد. در میان تمامی این محصولات، چسب کارتریجی به علت عملکرد متفاوت و اجرا متمایزی که دارد به عنوان گران قیمت ترین نوع چسب های شناخته می شود.

البته لازم ذکر است که این نوع چسب ها بسیار پر کاربرد تر، با دوام تر، حجیم تر و مقاوم تر از سایر چسب ها می باشند.

خلاصه مطالب

چسب میلگرد ماده ای نسبتا غلیظ و بسیار چسبناک است که جهت افزایش استقامت و استحکام میلگرد ها و آرماتور های کاشته شده در بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

این محصولات کاربردی قابلیت استفاده در شرایط وی نا مساعد و مرطوب را دارند و وابسته به نیاز متقاضیان دارای انواع متفاوت و منحصر به فردی می باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *