همه چیز درباره پروفیل فولادی زهوار و کاربرد آن

آهن چهار گوش

معرفی پروفیل فولادی زهوار

پروفیل فولادی زهوار که در اصطلاح عوام به زوار نیز شناخته می شود. از اصلی ترین قسمت های سازنده پنجره ها شناخته شده است.

در زبان انگلیسی به این قطعه منحصر به فرد و کاربردی (Glazing bead) گفته می شود. جهت راهنمایی صریح تر می توان گفت: نوار باریکی که در کنار چهارچوب پنجره ها قرار داده می شود زهوار نام دارد.

نگاهی به قیمت میلگرد

نکاتی درباره کاربرد زهوار پنجره ها

همانطور که اشاره شد، زوار اصلی ترین قطعه ساختمان پنجره ها محسوب می شود. از قدیم تا به الان معمار ها زوار پنجره ها به عنوان دلیل اصلی استقامت آن ها می شناسند.

با اینکه پنجره های مدرن از استقامت بسیار بالا تر و پیچیدگی بیشتری برخوردار هستند، زوار در ساختار آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. طراحی مدرن پنجره های امروزی موجب افزایش زیبایی نما پنجره ها و رفع مشکلات آن ها شده است.

جنس زوار ها و متریال سازنده آن ها

جهت تهیه زوار پنجره ها وابسته به موقعیت قرارگیری ساختمان و صلاح دید مهندسین، از متریالی همچون: چوب، وینیل و آهن استفاده می کنند.

این قطعه کاربردی بر روی حد فاصل لبه شیشه و فریم چهارچوب ها قرار می گیرد. در واقع می بایست گفت: این قطعه جهت نگهداری و ثبات شیشه ها کاربرد خواهد داشت.

همچنین قابل ذکر است که این قطعات به عنوان نوعی عایق نیز کاربرد خواهند داشت. از مزایا این قطعه می توان به جلوگیری از عبور حرارت، گرد و خاک، آب و سرما اشاره کرد.

چگونگی اتصال زوار پنجره

به طور معمول برای ایجاد اتصال زوار به پنجره ها از پیچ استفاده می شود. علت استفاده از پیچ برای ایجاد اتصال منتخب، تسهیل امکان تعویض و جابجایی آن می باشد.

جهت ساخت این قطعات از ورق های سیاه و ورق های روغنی فولادی استفاده می شود. این پروفیل با عرض متناسب با قاب اصلی پنجره قرار داده خواهد شد. همچنین جهت ایجاد یکسان سازی بیشتر زوار را مطابق با پنجره رنگ آمیزی خواهند کرد.

کاربرد زوار در پنجره های (upvc)

این نوع پنجره ها به داشتن مزیت های فوق العاده مشهور هستند. جهت تکمیل ساخت ساختار این پنجره ها نیز از زوار استفاده می شود.

با این حال می بایست اشاره کرد که زوار در این سازه ها نقش عایق را اجرا نمی کند. تنها حفظ و ثبات شیشه پنجره بر عهده زوار خواهد بود.

مزیت ها و ویژگی پنجره

همانطور که اشاره شد، نقش و وظیفه اصلی زوار نگهداشتن و ایستایی شیشه در قاب پنجره ها می باشد. با این حال می بایست در نظر داشت که مزیت های متعدد این سازه موجب بروز مزیت های بسیار دیگری می باشد. در ادامه مطالب جهت تکمیل اطلاعات فوق، به بررسی بیشتر مزایا و ویژگی های این سازه اشاره خواهیم کرد.

  • تسهیل در نصب
  • عایق در برابر صوت و حرارت
  • جلوگیری از نفوذ آب و گرد و غبار
  • تسریع اجرا
  • قابل تعویض بودن
  • زیبایی ظاهری
  • قیمت مناسب
خلاصه مطالب

از کاربردی ترین قطعات ساخت پنجره ها، پروفیل فولادی زهوار شناخته می شود این قطعه جهت افزایش استحکام و ایستایی شیشه در قاب پنجره ها به کار برده خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *