همه چیز درباره ورق های فولادی

ورق آهن

بررسی ورق های فولادی:

ورق های فولادی از متنوع ترین محصولات فلزی هستند که جهت تولید ابزارآلات فولادی مورد استفاده قرار می گیرند. مواد سازنده این محصولات بسیار متنوع است و زمینه اساسی کاربرد آن ها در صنعت ساختمان سازی می باشد.

قیمت آهن آلات

قیمت میلگرد

قیمت تیرآهن 

قیمت ورق آهن

بازرگانی آهن میران فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات ساختمانی است. این بازرگانی در سایت خود قیمت های را به صورت روزانه به روز رسانی کرده و آخرین اخبار از قیمت های بازار آهن آلات  را در سایت خود منتشر می کند. . از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میلگرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

این ورق ها دارای مشخصات فیزیکی و ساختاری متنوعی هستند که در بخش های مختلفی کارایی دارند، همچنین نکته قابل توجه درباره این محصولات، نحوه ساخت آن ها با روش نورد می باشد.

در ادامه این مطالب، به بررسی رایج ترین و کاربردی ترین نوع این ورق های کاربردی پرداخته شده است.

معرفی ورق سیاه

ورق سیاه به نام ورق های گرم فولادی نیز شناخته می شوند. این ورق ها در دو نوع صنعتی و معمولی متناسب با کاربری های مختلف تهیه و تولید خواهند شد. جهت افزایش دقت و کیفیت در تولید این محصولات فولادی از استاندارد های مختلفی پیروی می شود.

همچنین جهت اندازه گیری این کیفیت این ورق ها، از شاخصی به عنوان (SR) استفاده خواهد شد. اعداد قراردادی این شاخص نشان دهنده میزان کیفیت ورق ها است، به گونه ای که ورق های سیاه معمولی می بایست بین اعداد (ST33) تا (ST52) قرار بگیرند. در واقع میزان کربن موجود در ورق ها اندازه گیری می شود تا میزان انعطاف پذیری آن ها را نشان دهد.

درباره کاربرد ورق سیاه

این ورق ها پرکاربرد ترین نوع ورق های موجود هستند، بنابراین در صنایع بسیار متنوعی مصرف خواهند شد. رایج ترین نوع این ورق ها از نظر کیفیت و میزان کربن موجوددر ساختار () است. این ورقت از جهت کیفیت، سختی و میزان انعطاف پذیری دارای حد متوسطی می باشد. به همین علت بیشترین کاربری آن در صنعت ساختمان سازی و تولید ابزار آلات مرتبط با ساخت سازه ها خواهد بود.

از جمله زمینه های کاربردی این محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کشتی سازی
 • خودرو سازی
 • تانکر سازی
 • تولید مخازن خاص
 • ساخت صنایع سنگین فولادی

ورق آهن 1

بررسی کاربرد ورق سیاه صنعتی

همانطور که مشهود است نوع صنعتی ورق های سیاه از مقاومت و میزان سختی بسیار بالا تری برخوردار هستند. به همین علت در صنایع بسیار حساس تری مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به برخی از کاربرد های رایج این ورق ها اشاره خواهیم کرد.

 • کاربرد در پروژه های سد سازی
 • مورد استفاده در پروژه های صنایع پتروشیمی
 • تولید مخزن های ویژه و مقاوم

نحوه عرضه به بازار

این ورق های کاربردی در انواع دو شکل رول و شیت به بازار عرضه می شوند. هر دو نوع شکل این ورق ها قابلیت انعطاف پذیری و برش را خواهند داشت.

معرفی ورق های روغنی

یکی دیگر از پر کاربرد ترین ورق های موجود، ورق های روغنی فولادی خواهند بود. این ورق ها با استفاده از تکنولوژی نورد سرد تهیه و تولید می شوند و دارای کیفیت ظاهری بسیار عالی هستند. این ورق ها به علت دستیابی به بالا ترین سطح کیفیت در کمترین میزان ضخامت خواهد بود.

ورق های روغنی به علت ظاهر خاص و براقی که دارند به این نام شناخته می شوند، البته برخی از افراد این ورق ها را به عنوان ورق سرد شناسایی خواهند کرد.

انواع ورق های روغنی

همانطور که اشاره شد، این ورق ها دارای کاربرد های بسیاری هستند. به همین علت از انواع مختلفی تولید می شوند که وابسته به شاخص (SR) میزان مقاومت آن ها تعیین شده است.  در ادامه به معرفی انواع ورق های روغنی خواهیم پرداخت.

درباره کاربرد ورق های روغنی

ورق های روغنی به نام ورق های نورد سرد مشهور هستند. این ورق ها به عنوان پایه تولید ورق گالوانیزه و ورق های رنگی خواهند بود.

همچنین این ورق ها به علت نحوه تولیدی که دارند با وزن ورق های آهنی برابری کرده و بیشترین میزان استاندارد برخوردار هستند، به همین علت در ساخت سازه هایی که ظاهر جسم نیز دارای اهمیت کاربرد خواهند داشت.

در ادامه به رایج ترین کاربرد های این ورق اشاره شده است.

 • تولید انواع لوله در کاربری های متنوع
 • مورد استفاده در تولید لوازم خانگی
 • تهیه روکش های محافظ محصولات مختلف
 • پایه تولید ورق های رنگی و گالوانیزه

خلاصه مطالب

با توجه به مطالب فوق، قابل توجه است که انواع ورق فولادی پایه تولید سایر ورق ها و انواع ابزارآلات آهنی می باشند.

بنابراین بسیار اهمیت دارد که میزان کیفیت این سازه ها در حد مرغوب و مطلوب تعیین شود و در تنوع های بسیاری مورد استفاده متقاضیان در صنایع مختلف قرار گیرد.

 

برای مشاهده قیمت روز انواع آهن آلات به لینک های زیر مراجعه کنید:

قیمت روز : قیمت تیرآهن

قیمت روز : قیمت آهن آلات 

قیمت روز : قیمت میلگرد

قیمت روز : ورق آهن

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *