همه چیز درباره فولاد نرم و کاربرد های متعدد آن

فولاد نرم

معرفی فولاد نرم و ساختار آن

فولاد نرم نوعی از فولاد های بسیار منعطف تر از سایر سازه های مشابه هستند. در ساختار این قطعات از مقدار بسیار کمی کربن استفاده می شود. به صورت کلی می توان گفت: جهت ساخت این نوع فولاد ها از مقدار 0.05 تا 0.25 کربن استفاده خواهد شد.

بررسی به روز ترین قیمت میلگرد

این در صورتی است که برای ساخت فولاد های مقاوم تر و مستحکم تر از مقدار کربن 0.30 تا 2.0% استفاده می شود البته لازم به ذکر است که در صورت افزایش این مقدار، فولاد ها تبدیل به چدن خواهند شد. در ادامه مطالب جهت ارائه اطلاعات بیشتر به بررسی دقیق تر این سازه های منحصر به فرد خواهیم پرداخت.

فولاد نرم
فولاد نرم و نگاهی به آن

درباره فولاد نرم و ویژگی های آن

نکته مهم درباره این نوع از فولاد، به کار بردن مقدار کم کربن در آن است. چنین ویژگی موجب شده است که این نوع فولاد ها به عنوان سازه آلیاژی شناخته نخواهند شد. در مقابل برای ساخت چنین فولاد هایی از کروم، مولبیدن و سایر عناصر آلیاژی استفاده می شود.

با توجه به اینکه جهت تولید این فولاد ها، از کربن بسیار کمی استفاده شده است، با این حال از مقدار مزایا بیشتری در برابر برخی از فولاد ها برخوردار هستند. موارد زیر از اصلی ترین ویژگی های قطعات مذکور شناخته شده است.

  • انعطاف پذیری فوق العاده
  • قابلیت جوشکاری راحت
  • اجرا ماشین کاری مطلوب
  • قابلیت ارتقا خواص مکانیکی

مهم ترین نکته درباره فولاد فوق

این نوع فولاد ها دارای ساختاری خاص هستند. به همین علت به هیچ عنوان نمی توان با استفاده از حرارت به ارتقا و تقویت آن اقدام کرد. همچنین قابل ذکر است که این نوع فولاد ها دارای مقدار بسیار زیادی آهن هستند و مقدار بالای فریت نیز موجب افزایش خواص مکانیکی آن ها خواهد شد.

عدم استفاده از عناصر آلیاژی متعدد موجب کاهش مقاومت این قطعات در برابر اکسیداسیون شده است. به همین علت بسیار ضرورت دارد که در سازه های فولادی نرم از پوشش بسیار قویی استفاده شود. در مقابل آلیاژ کم موجب کاهش قیمت این نوع فولاد ها به نسبت سایر فولادی های موجود شده است.

نکاتی کلی درباره سازه مذکور

این نوع از فولاد ها دارای خصوصیت های آهنی بالایی هستند. این به معنای افزایش فاز فریت این نوع فولاد ها می باشد. عدم استفاده از کربن بسیار بالا موجب افزایش انعطاف پذیری این نوع فولاد های منحصر به فرد شده است و همچنین می بایست اشاره کرد که این قطعات با پیروی از روش سرد به راحتی حالت پذیر می باشند.

با در نظر داشتن چنین تفسیراتی می توان گفت: این نوع فولاد ها بسیار مناسب برای ساختن سیم مفتولی کششی هستند.

درباره فولاد های گرید (SAE1006)

این نوع فولاد ها با مقدار کربن 0.08 تولید می شوند. این مقدار در صورتی است که فولاد های گرید (SAE1008) با  وزن کربنی 0/1 ساخته خواهند شد. این نوع فولاد ها دارای کریستال های فلزی غلتان هستند که به راحتی با ردیف های بعدی کریستالی پیوند تشکیل می دهند.

این ویزگی در این سازه ها موجب تسهیل حالت پذیری این نوع فولاد ها شده است. البته می بایست در نظر داشت که شکل پذیری این سازه ها با استحکام بسیار فوق العاده ای همراه می باشد.

ویژگی های فولاد های معرفی شده

ان نوع فولاد ها به داشتن ویژگی های منحصر به فرد شهرت دارند. علاوه بر آنکه استحکام و انعطاف پذیری این سازه ها بسیار خارق العاده است، می بایست اشاره کرد که این قطعات دارای ویژگی و خواص زیر نیز می باشند.

  • این نوع فولاد نیازمند به پوشش بسیار قوی هستند. (به راحتی اکسید می شوند)
  • مقاومت کششی این فولاد ها کمتر است.
  • دارای قیمتی بسیار به صرفه و مناسب هستند.
  • جوش پذیری و ماشین کاری این فولاد ها بسیار عالی است.
  • خاصیت مغناطیسی این قطعات فوق العاده می باشد.
  • خصوصیت فاز آهنی و فاز فریت بالا تر از سایر فولاد های موجود هستند.
چگونگی ساخت فولاد های مذکور

این نوع فولاد نیز همچون سایر فولاد های کربنی ساخته می شوند. بعد از استخراج ذغال سنگ و سنگ آهن به ذوب کردن آن ها در کوره های بلند اقدام می کنند.

پس از به دست آمدن ماده ذوب شده، به انتقال آن ها در کوره های دیگر اقدام می شود. به این ترتیب فولاد های مذکور، از ناخالصی ها پاکسازی خواهد شد و بعد از آن در قالب های مستطیل شکل، سرد می شوند.

خلاصه مطالب

فولاد نرم به عنوان به صرفه ترین و انعطاف پذیر نوع فولاد های موجود شناخته می شوند. این سازه ها وابسته به مقدار کربن کم و آلیاژ محدود از مقاومت بالایی در برابر اکسیداسیون برخوردار ن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *