همه چیز درباره خوردگی میلگرد ها در سازه بتنی

خوردگی میلگرد ها

علل خوردگی میلگرد ها

خوردگی میلگرد ها در سازه های بتنی از اصلی ترین دغدغه های هر سازنده و فعال در حوزه ساخت و ساز می باشد. میلگرد ها از اصلی ترین ابزار هایی هستند که امکان افزایش استحکام سازه های بتنی و مسلح کردن آن ها را مهیا خواهند کرد.

با این حال بسیار اهمیت دارد که جهت حفظ استحکام و مقاومت سازه های بتنی از میلگرد های مقاوم سازی شده در برابر اکسید شدن استفاده شود.

خوردگی میلگرد ها

نقش بتن در عدم اکسید شدن میلگرد

بتن ها با پوشش دهی کامل در اطراف میلگرد می توانند موانع بسیار موثری برای جلوگیری از زنگ خوردن این نوع پروفیل های فولادی باشند.

قیمت نبشی و ناودانی

علت این عملکرد در بتن ها وابسته به مقدار (ph) آن ها است، البته نکته حائز اهمیت این است که بتن ها می توانند عامل بازدارنده تماس میلگرد ها با رطوبت و اکسیژن باشند.

بررسی مکانیزم اکسید شدن میلگرد ها

اکسید شدن میلگرد ها به عنوان یک واکنش الکتروشیمیایی شناخته می شود. این واکنش ها وابسته به عوامل سازنده فولاد، الکترو های آندی و کاتدی که در تماس با رطوبت و اکسیژن هستند صورت می گیرد.

به همین ترتیب سطح میلگرد اکسید شده در تماس با اکسیژن مملو از الکترود های آتدی و کاتدی خواهد شد و به مرور زمان به لایه های درونی سازه های فولادی نفوذ خواهد کرد.

 عوارض ناشی از اکسیدن شدن میلگرد

همانطور که مشهود است اسکلت و بدنه مستحکم کننده ساختمان های بتنی میلگرد ها و سایر سازه های فولادی هستند.

در واقع این سازه های فولادی می توانند اطمینان سازنده را از استحکام ساختمان خود تضمین کند، بنابراین اهمیت دارد که تمامی پروفیل های فولادی در سلامت و صحت کامل باشند. در صورت اکسید شدن و فرسوده شدن این سازه های فولادی، امنیت و سلامت کل سازه بتنی از بین رفته و به راحتی ریزش خواهد کرد.

روش های پیشگیری از اکسید شدن میلگرد ها

برای جلوگیری از اکسید شدن میلگرد ها و افزایش مقاومت آن ها در برابر رطوبت، از فولاد های استلنس استیل استفاده می کنند. این نوع فولاد ها در برابر اکسیژن و رطوبت مقاومت بیشتری داشته و دوام طول عمر سازه های بتنی را افزایش خواهند داد.

البته میزان کربن موجود در میلگرد ها نیز می تواند از عوامل اصلی در میزان مقاومت آن ها در برابر فولاد باشند، به گونه ای که هر چی کربن میلگرد کمتر باشد مقاومت بیشتری در برابر اکسید شدن خواهند داشت.

خلاصه مطالب

با توجه به اینکه خوردگی میلگرد ها موجب کاهش امنیت سازه بتنی می شود بسیار حائز اهمیت است که از مرغوب ترین نوع این سازه ها با توجه به موقعیت جغرافیایی ساختمان ها استفاده شود.

همچنین بهتر است برای جلوگیری از اکسید شدن میلگرد ها از مواد مقاوم کننده آن ها در برابر رطوبت استفاده کرد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *