همه چیز درباره تیرآهن مقاوم در پل سازی

تیر آهن

بررسی تیرآهن مقاوم برای ساخت پل

تیرآهن مقاوم از اصلی ترین مصالح فولادی برای ساخت پل های سنگین و مستحکم شناخته می شوند. این سازه ها به عنوان محکم ترین و مقاوم ترین مقطع های فولادی در صنعت ساخت و ساز شناخته خواهند شد.

جهت افزایش استقامت، دوام و استحکام پل های بتنی از این نوع مقاطع فولادی استفاده می شود، با این حال جهت ساخت پل و انتخاب تیرآهن مناسب آن می بایست به برخی از موارد توجه بالایی داشت. در ادامه مطالب به بررسی موارد موثر در انتخاب تیرآهن پل ها اشاره شده است.

  • مقدار مسافت در نظر گرفته شده برای پل
  • محل قرارگیری تیرآهن ها
  • الگو های ترافیکی
  • میزان رطوبت و بارندگی موجود در محیط قرارگیری پل
  • مقدار بتن سوار شده بر هریک از تیرآهن ها
  • بررسی شرایط حمل و نقل

 

بازرگانی آهن میران فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات ساختمانی است. این بازرگانی در سایت خود قیمت های را به صورت روزانه به روز رسانی کرده و آخرین اخبار از قیمت های بازار آهن آلات  را در سایت خود منتشر می کند. . از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میگلرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

معرفی تیرآهن های پر کاربرد در پل سازی

همانطور که مشهود است این سازه های فولادی با مقاومت و کاربرد بالایی که دارند از تنوع بسیاری نیز برخوردار هستند.

با این حال نمی توان از هر نمونه ای از این سازه ها برای ساخت پل ها استفاده کرد. بنابراین مهندس ها و متخصصین راه سازی برای ساخت پل ها تنها از تیرآهن های هاش و لانه زنبوری استفاده خواهند کرد.

نکاتی درباره تیرآهن های ساخت پل

با توجه به عوامل موثر در ساخت پل ها و انتخاب تیرآهن های مناسب، می بایست به برخی نکات کاربردی نیز توجه بالایی داشت.

نکته اساسی برای انتخاب این مقطع های فولادی اندازه به نسبت بتن های کاربردی خواهد بود. در واقع جهت حفظ مقاومت و استحکام پل ها می بایست از سنگین ترین نوع تیرآهن ها استفاده کرد. بنابراین تیرآهن های 20 به عنوان مناسب ترین نوع مقاطع کاربردی در ساخت پل ها محسوب می شوند.

این مقطع ها دارای وزن بسیار سنگین و مقاومت بالایی هستند، به همین علت به عنوان کاربردی ترین تیرآهن ها در ساخت پل ها شناخته خواهند شد.

از دیگر نکات قابل توجه در ساخت پل ها، می بایست به شکل و ساختار نهایی در نظر گرفته شده برای پل اشاره کرد. در واقع ساختار نهایی پل و تعداد پایه ها و ستون ها پل می توانند تاثیر مستقیمی بر تهیه نوع تیرآهن ها داشته باشند.

همچنین وابسته به چنین مواردی حتی فاصله در نظر گرفته شده برای مقاطع و ستون های پل نیز می تواند تاثیر بالایی در انتخاب نوع سازه فولادی مذکور اعمال کند.

ضرورت استفاده از این مقطع فولادی

بی شک برای برپا ساختن پل های بتنی و راه سازی در میان جاده ها نیاز به استفاده از بهترین و مستحکم ترین مقاطع خواهد بود.

از آنجایی که تمامی این پل با استفاده از بتن ساخته می شوند نیازمند به یک تکیه گاه احساس می شود. در چنین مواردی استفاده از تیرآهن های مستحکم ضرورت خواهد داشت.

خلاصه مطالب

تیرآهن مقاوم مهم ترین متریال برای ساخت پل های بتنی و جاده ای شناخته می شود. این سازه مقاوم به عنوان تکیه گاه دائمی برای بتن های تشکیل دهنده پل به حساب می آید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *