همه چیز درباره آرماتور انتظار و عملکرد آن

ارماتور انتظار

بررسی آرماتور انتظار

آرماتور انتظار از نمونه کاربردی مقطع های فولادی در ساخت سازه های بتنی شناخته می شود. این قطعه فولادی جهت انتقال نیرو و ایجاد اتصال میان عضو های بتنی سازه های کاربرد خواهد داشت.

این نوع از آرماتور های فولادی دارای طول بسیار کوتاهی هستند که به عنوان میلگرد ریشه نیز شناخته می شوند.

کوتاه بودن طول این مقطع می تواند به عنوان نحدود کننده فعالیت ها شناخته شود و بر همین علت قابلیت استفاده در مرحله را نخواهد داشت.

نحوه قرارگیری این میلگرد

جهت استفاده صحیح و مطمئن از این میلگرد ها می بایست توجه داشت که در هر مکان و کارکردی نمی توان از این قطعه بهره برد. همچنین نحوه قرارگیری آن به گونه ای خواهد بود که قسمتی از آن خارج از بتن قرار می گیرد.

ضرورت استفاده از میلگرد مذکور

با توجه به حجم زیاد بتن در ساختمان ها نمی توان برخی از مفتول ها و مقاطع را به صورت یک جا استفاده کرد. به همین علت برای افزایش استحکام و حفظ ایمنی سازه ها، قطعات فولادی را قالب بندی کرده و پس از انجام قالب ریزی بتن را به آن ها اضافه خواهند کرد.

از آنجا که وجود درز و فضا های خالی موجود در بین میلگرد ها موجب سر ریز شدن بتن ها می شود، برای حفظ و ثبات بتن از میلگرد مذکور استفاده می کنند.

البته وجود این میلگرد کوتاه در بین مقاطع موجب بهبود اتصال و تسهیل در انتقال بار بین بتن های اطراف خواهد شد.

بررسی انواع کاربرد میلگرد معرفی شده

این قطعات فولادی کوتاه علاوه بر اینکه برای اتصال قطعات فولادی و بتن ها کاربرد به سزایی دارد، قابلیت استفاده برای پوشش دهی سایر کارکرد های مرتبط با سازه فولادی و بتن خواهد بود.

در ادامه به سایر کاربرد های قطعات فوق اشاره شده است.

  • اعمال اتصالات تیر به تیر
  • ایجاد اتصال ستون ها به تیر
  • متصل کردن ستون به ستون
  • اتصال دال به ستون
  • ایجاد اتصال در پله به دال
  • اتصال ستون به فوندانسیون

کاربرد اساسی میلگرد انتظار

با توجه به تمامی موارد فوق، می بایست در نظر داشت که این قطعه کوتاه فولادی برای ایجاد تنها یک اتصال بسیار ایده آل خواهد بود.

به گونه ای که اساسی ترین کاربرد این میلگرد ها را ایجاد اتصال میان ستون و فوندانسیون در نظر می گیرند. به همین علت در برخی از مواقع این نوع میلگرد ها را به عنوان ریشه ستون شناسایی خواهند کرد.

درباره مزیت های استفاده از این میلگرد

این نوع از مقطع های فولادی علاوه بر حساسیت کاربری که در سازه های بتنی اعمال خواهند کرد. دارای ویژگی هایی هستند که در ادامه به اساسی ترین این ویژگی ها اشاره خواهیم کرد.

  • کاهش مصرف میلگرد و استفاده بهینه از آن ها
  • افزایش طول عمر مفید سازه ها
  • تسهیل در نحوه انتقال بار در ساختمان

خلاصه مطالب

آرماتور انتظار به عنوان مقطع های فولادی و کوتاه شناخته می شوندو این قطعه جهت افزایش استحکام و ایجاد اتصال میان قسمت های مختلفی از ساختمان استفاده خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *