نکاتی درباره کاربرد میراگر فولادی در ساختمان ها

قیمت آهن آلات

بررسی میراگر فولادی و ضرورت کاربرد آن

میراگر فولادی یکی از اصلی ترین سازه ها و تجهیزاتی هستند که در ساختمان های بتنی واقع در مناطق زلزله خیز کاربرد فراوانی خواهند داشت. کاربری این سازه های فولادی به گونه ای است که موجب کاهش ارتعاش های ساختمان و به دنبال آن مسبب کاهش خسارت های اقتصادی و جانی خواهد شد.

به همین علت برای تکمیل ایمنی ساختمان های باریک، برج های ارتباطی و گلدسته ها از این نوع سازه های فولادی استفاده می شود.

قیمت میلگرد

قیمت تیرآهن

انواع میراگر ها

تولیدکنندگان با در نظر داشتن حساسیت کاربری این سازه های فولادی، جهت پوشش دهی بیشتر تقاضا اقدام به تولید این سازه ها در انواع متمایز خواهند کرد. بنابراین می توان گفت: میراگر ها در دو نوع متفاوت (Horizontal TMD) و (Vertical TMD) تهیه و عرضه می شوند.

البته نکته حائز اهمیت این است که هر یک از انواع این دو نوع سازه های کاربردی وابسته به نوع کاربری مشخص شده تولید و طراحی خواهند شد. همچنین می بایست در نظر داشت که انواع متعدد سازه های فولادی معرفی شده در دو نوع اصلی مذکور تقسیم بندی می شوند. در ادامه مطالب به انواع متعدد این سازه ها اشاره شده است.

  • میراگر الاستومری
  • اصطکاکی
  • مایع ویسکور
  • هیسترزیس (نیمه فعال یا مرکز گرا)
  • کابلی سازگار
  • آلیاژی
  • میراگر صفحه فولادی

قیمت آهن آلات

تفاوت کاربری (Horizontal TMD) و (Vertical TMD)

همانطور که اشاره شد، میراگر های (Horizontal TMD) و (Vertical TMD) دارای تفاوت های شایانی در کاربری می باشند. البته نکته حائز اهمیت این است که هدف استفاده از هر دو نوع این سازه  های فولادی یکسان خواهد بود.

بنابراین می توان گفت: از میراگر های (Horizontal TMD) در ساختمان های باریک، گلدسته و برج های ارتباطی استفاده می شود و در مقابل برای ایمن سازی سازه های طویل افقی از (Vertical TMD) استفاده خواهد شد.

نحوه کاربری میراگر ها

میراگر ها نوعی از تجهیزات میرایی هستند که دارای فنر و جرم می باشند. نحوه کاربری و طراحی این سازه ها به گونه ای است که می تواند ارتعاش، ضربه یا نوسان وارد شده به ساختمان را مهار کرده یا در سخت ترین شرایط آن را کاهش دهند.

این سازه ها در صورت عدم وجود نیرو های جانبی و تهدیدکننده غیرفعال و بلا استفاده می باشند و در صورت تحمیل نوسان و ارتعاش فعال می شوند.

قیمت ورق آهن

خلاصه مطالب

میراگر های فولادی از اصلی ترین تجهیزاتی هستند که در بنا های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند. این سازه های کاربردی دارای انواع متفاوتی هستند که جهت افزایش مقاوم سازی ساختمان ها کاربرد خواهند داشت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *