بررسی میلگرد کلاه دار و کاربرد های آن

آهن آلات 1

درباره میلگرد کلاه دار

میلگرد کلاه دار از نمونه های کاربردی مقطع های فولادی مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود.

این سازه جهت جلوگیری از خم کردن انتهای میلگرد ها به هنگام ایجاد اتصال در میان آن ها طراحی شده است؛ نحوه قرار گیری آن به گونه ای می باشد که موجب کاهش خسارات تحمیل شده به سازه بتنی خواهد شد.

در واقع به صورت کلی می توان گفت: چنین سازه هایی به عنوان روش های موثر در مهار کردن میلگرد ها شناخته می شوند. در ادامه مطالب جهت تکمیل اطلاعات فوق به بررسی بیشتر این مقاطع پر کاربرد فولادی خواهیم پرداخت.

قیمت میلگرد: لینک مستقیم

قیمت آهن آلات : لینک مستقیم

چیستی میلگرد کلاه دار

این سازه های فولادی به عنوان سردار نیز معرفی می شوند. ویژگی متمایز کننده در طراحی این سازه در انتها هر میلگرد مشخص خواهد شد.

ساختار این مقطع های فولادی به گونه ای طراحی شده است که در انتها هر میلگرد قطعه ای دایره ای شکل یا مستطیل شکل تعبیه می شود.

علل استفاده از میلگرد سردار

میلگرد های معرفی شده به علت رفع نیاز به خم کردن انتها میلگرد ها در اختیار صنعت گران قرار داده می شود. استفاده از این نوع مقطع ها موجب کاهش مصرف و جلوگیری از ازدیاد سازه های مذکور خواهد شد.

همچنین با استفاده از نوع میلگرد های متمایز می توان سرعت اجرا پروژه را تسریع بخشید و برای اصلاح یا تکمیل نمای سازه وقت بیشتری را صرف کرد.

اهن

درباره تنوع این نوع میلگرد ها

تنها عامل متمایز کننده در انواع متعدد این نوع میلگرد های کاربردی، مرتبط با نحوه فرم دهی به کلاهک آن ها می باشد.

البته در صورتی دیگر می توان در نظر داشت نحوه تعبیه و اتصال سازه ها نیز می تواند تاثیر بالایی در ایجاد تمایز در آن ها محسوب شود.

در ادامه مطالب به متداول ترین نوع این میلگرد های کاربردی اشاره شده است.

  • میلگرد های سردار جوشی
  • مقطع های میلگرد رزوه ای
تنوع در ساخت کلاهک میلگرد ها

در ساخت و اجرا کلاهک میلگرد های مذکور نیز تنوع وجود دارد. به گونه ای که برای ساخت این قسمت از مقاطع فولادی مذکور، از شکل های هندسی دایره، مستطیل، مربع و بیضی استفاده خواهند کرد.

البته نکته حائز اهمیت این است که در بین تمامی این کلاهک ها تنها نوع دایره ای شکل آن اجرا کننده بهترین عملکرد خواهد بود.

مزایا استفاده از این مقاطع

همانطور که در مطالب قبلی نیز به آن اشاره شد، این نوع از سازه های منحصر به فرد فولادی موجب تسهیل صنعت گران در بسیاری از زمینه های متمایز خواهد شد.

در واقع در زمینه برج سازی استفاده از این نوع میلگرد ها موجب افزایش استقامت سازه، کاهش ازدحام اسکلت آن و جلوگیری از بروز خمش در آن ها می شود.

همچنین می بایست اشاره کرد که برای کاهش مصرف و افزایش سرعت ساخت اسکلت بدنه این سازه ها بسیار کاربردی خواهند بود.

خلاصه مطالب

میلگرد های کلاه دار به عنوان مقطع های فولادی شناخته می شوند که موجب افزایش استحکام سازه های بتنی خواهند شد. به همین علت بهتر است  برای افزایش استقامت اسکلت بدنه برج های بلند از این نوع سازه های فولادی استفاده کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *