معرفی کامل نبشی لقمه و کاربرد آن در ساخت و ساز

نبشی

درباره نبشی لقمه و ساختار آن

نبشی لقمه به عنوان نبشی گوشه نیز شناخته می شود. این قطعه فولادی یکی از اصلی ترین آهن آلات ساختمانی است که برای تکمیل اسکلت سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.

نگاهی به انواع قیمت آهن الات:

قیمت میلگرد

قیمت تیرآهن

قیمت آهن

خرد کردن و قطعه کردن نبشی های گوشه توسط دستگاه گیوتین صورت می گیرد. به همین علت با استفاده از این دستگاه ها می توان نبشی ها را در اندازه دلخواه تهیه کرد.

نبشی

نحوه اعمال برشکاری نبشی لقمه

همانطور که اشاره شد، برای اعمال برشکاری های لازم بر روی سازه فولادی مذکور از دستگاهی به نام گیوتین استفاده می شود. برشکاری این قطعه به نسبت سایر محصولات مشابه بسیار راحت انجام خواهد شد، چرا که قسمتی از این سازه آزاد می باشد و تنها یک سمت آن در دستگاه برش قرار داده می شود.

بنابراین می بایست اشاره کرد که سرعت برش کاری نبشی آهنی به نسبت سایر مصالح فولادی بسیار بیشتر است. همچنین ضخامت متناسب این قطعات موجب اعمال جوشکاری و خم کاری مناسب در کوتاه ترین زمان ممکن خواهد شد.

شرح خط تولید نبشی گوشه

به صورت کلی قابل بیان است که این گونه از نبشی های کاربردی به حالت پرسی و فابریک در اختیار کاربران قرار داده می شود. نبشی های فابریک و پرسی دارای تمایز های مشخصی هستند که یکی از اصلی ترین این تفاوت ها میزان انحنای مرکز نبشی خواهد بود.

نبشی های فابریک دارای زاویه تند و عمود بر هم هستند، بنابراین از انحنای بالایی برخوردار می باشند که با پیروی از استاندارد (GOST8510) طراحی خواهند شد. در مقابل نبشی های پرسی دامنه ضخامت بزرگتری را پوشش داده و از اضلاع نود درجه ساخته می شوند. همچنین استاندارد مشخص شده برای ساخت این قطعات (DIN 1022) آلمان تعیین شده است.

بررسی کاربرد نبشی های مذکور

همانطور که درمطالب قبلی نیز به آن اشاره شد، نبشی های فولادی مذکور جهت تکمیل روند ساخت اسکلت سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.

البته به کار بردن این قطعات در ساخت بنا های معماری موجب افزایش استقامت و استحکام سازه ها می شود. به همین علت برای ساخت کف ساختمان ها و افزایش استقامت سقف از این قطع فولادی استفاده خواهد شد. در ادامه مطالب به سایر کاربری های نبشی های فوق اشاره شده است.

  • مورد استفاده در صنایع ساخت و ساز
  • کاربردی در اسکله ها و بنادر
  • مورد استفاده برای تولید آسانسور ها
  • کاربردی در صنعت ساخت اتومبیل های بزرگ و صنعتی
  • ساخت کانکس های مقاوم سازی شده
  • تکمیل ساخت پل های بتنی یا سد های بتنی عظیم
خلاصه مطالب

نبشی لقمه از سازه های پر کاربرد فولادی است که برای افزایش استقامت و استحکام اسکلت بنا های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. این نبشی ها در دو نوع متفاوت پرسی و فابریک تولید می شود و از محبوبیت بالایی میان صنعت گران برخوردار خواهد بود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *