معرفی کاربردی ترین ورق های فولادی

ورق آهن 1

درباره ورق های فولادی

ورق های فولادی از نمونه کارآمد محصولات ساخته شده با ترکیبات فولادی هستند. این سازه ها با توجه به کاربرد های فراوانی که دارند از انواع متنوعی ساخته می شوند.

کاربرد این ورق ها با توجه به ترکیبات سازنده آن ها، رنگ، میزان مقاومت و میزان دوام بالایی که دارند تعیین خواهد شد.

این سازه ها فلز هایی مسطح هستند که با استفاده از نورد گرم و شمش فولادی ساخته می شوند، در واقع همین موارد در نام گذاری آن ها الویت قرار خواهند گرفت.

بررسی کارآمد ترین ورق های مذکور

همانطور که اشاره شد، ورق های مذکور دارای انواع متعدد و پر کاربری هستند. در ادامه مطالب به بررسی سه نمونه از کاربردی ترین این محصولات اشاره خواهیم کرد.

مشخصات ورق های سرد

ورق های روغنی فولادی که به نام ورق های سرد شناخته می شوند از کاربردی ترین فولادی های مسطح شناخته می شوند. این سازه با ضخامت های 30/0 تا 3 میلیمتری با ابعاد 100تا 120 سانتی متری نیز تولید خواهند شد. جهت ساخت این سازه های کاربردی نیز پیروی از برخی استاندارد های زیر ضرورت خواهد داشت. البته خارج از این دسته بندی نمونه ای از ورق های روغنی موجود هستند که قابلیت لعاب کاری و پوشش دهی با رنگ را نیز خواهند داشت.

  • ورق معمولی با استاندارد (st12)
  • نوع نیمه کششی با استاندارد (st13)
  • ورق فوق کششی با استاندارد (st14)

درباره ساختار ورق های گالوانیزه

ورق های گالوانیزه که به نام های ورق سفید نیز شناخته می شوند، از نمونه های کاربردی فولادی های مسطح مقاوم سازی شده هستند. این ورق ها با استفده از فرآیند های گالوانیزاسیون ساخته می شوند.

استفاده از گالوانیزه در ساخت این نوع ورق ها موجب افزایش مقاومت و سختی این سازه ها در برابر رطوبت، سایش و اکسیدن شدن خواهد شد. همچنین ضخامت این قطعه نیز بین 100 تا 350 میکرون و وزن رول های آن بین 5 تا 7 تن خواهد بود.

مشخصات ورق های گرم فولادی

ورق های سیاه که به نام ورق های گرم نیز شناخته می شوند، با استفاده از روش نورد گرم و با ذوب کردن شمش های فولادی تولید خواهند شد.

استاندارد هایی که برای ساخت این سازه در نظر خواهند گرفت شامل نمونه های (st52)، (st37) و(st33) هستند و هر یک از آن ها نمادی از میزان سختی ورق خواهند بود. در واقع سختی و مقاومت بالا را می بایست از ویژگی های شتخص این سازه ها در نظر گرفت.

البته این ورق در ساخت سایر ورق های م جود کاربرد خواهد داشت، بنابراین افزایش قیمت این سازه موجب بروز نوسان قیمت در سایر ورق های موجود می شود.

خلاصه مطالب

ورق های فولادی از گستره تنوع بالایی برخوردار هستند. هر یک از انواع این سازه ها دارای مشخصات مجزایی خواهند بود که تاثیر به سزایی در زمینه کاربری آن ها خواهد داشت. بنابراین از نمونه کاربردی این سازه می توان به ورق های سرد، گرم و ورق گالوانیزه اشاره کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *