معرفی نبشی فولادی و بررسی کاربرد های آن

نبشی

نبشی فولادی چیست؟

نبشی فولادی یکی از پر کاربرد ترین پروفیل های ساختمانی است. نبشی نوعی فولاد طویل می باشد که با اتصال دو بال که با زاویه 90 درجه تشکیل می شود.

قیمت میلگرد

قیمت آهن آلات 

قیمت تیر آهن 

قیمت ورق آهن

بازرگانی آهن میران فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات ساختمانی است. این بازرگانی در سایت خود قیمت های را به صورت روزانه به روز رسانی کرده و آخرین اخبار از قیمت های بازار آهن آلات  را در سایت خود منتشر می کند. . از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میگلرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

عرض دو بال مذکور متغیر می باشد، حتی در برخی از موارد هیچ اندازه برابری نخواهد داشت. برای نشان دادن این قطعات مورد استفاده در ساخت ساختمان وابسته به میزان درجه ای که دارند از دو حرف انگلیسی (C) و (V) استفاده می شود.

این پروفیل های کاربردی دارای انواع مختلفتی هستند که بر پایه برخی از عوامل و زمینه ها تولید خواهد شد. در ادامه به بررسی بیشتر این محصولات خواهیم پرداخت.

بررسی نبشی ها از جنبه روش تولید:

روش تولید این سازه های فولادی به دو نوع فابریک و پرسی تقسیم بندی می شود. در روش های فابریک جهت تولید این پروفیل ساده از نورد سرد استفاده شده و در مقابل برای تولید این محصولات به روش فابریک از نورد گرم استفاده می شود.

روش تولید متفاوت در تهیه این سازه های فولادی موجب بروز برخی تمایزات و ویژگی های متنوع خواهد شد. در روش فابریک هزینه و بهره وری بسیار بالا می باشد، در مقابل در روش پرسی هزینه پایین و بهره وری متوسط اما در هر دو روش امکان پوشش دهی تولید ابعاد متنوع است.

انواع پروفیل از لحاظ جنس

جهت تهیه این محصولات وابسته به میزان کیفیت تعیین شده و نوع کاربری که دارند از ماده های متنوع گالوانیزه، (PVC)، استیل، آهن، پلاستیک و در برخی مواقع (MDF) استفاده می شود. ماده اولیه مورد استفاده در تولید این محصولات یکی از اساسی ترین عوامل موثر در میزان قیمت این پروفیل های کاربردی می باشد.

کاربرد پروفیل گالوانیزه

این نوع از پروفیل های فولادی، یکی از مقاوم ترین نوع این محصولات هستند. سطح این سازه ها با یک لایه از فلز روی پوشش داده می شود و بنابراین بسیار مقاوم در برابر اکسید شدن و زنگ زدگی خواهد بود.

کاربرد این سازه های فولادی در قسمت های داخلی و خارجی ساختمان ها می باشد و جهت افزایش طول عمر ساختمان و کاهش دادن هزینه های بازسازی از نبشی گالوانیزه استفاده خواهد شد.

نبشی

بررسی کارایی نبشی استیل

این پروفیل در آلیاژ های بسیار متفاوت تولید می شود و دارای خاصیت ضد زنگ است. به علت مقاومت بالا این سازه ها در برابر خوردگی و اکسید شدن، از آن ها در پروژه هایی که سیالات اسیدی، آب شیرین و نمک قرار دارد استفاده خواهد شد.

این پروفیل ها به راحتی برش داده می شوند و اعمال جوشکاری بر سطح آن ها بسیار آسان و امکان پذیر است. مقاوم ترین انواع این سازه های فولادی استیل ضد زنگ 304 و L304 محسوب می شود.

پروفیل استیل (T316)

این نوع از نبشی های کاربردی از جنس استیل ضد زنگ و مقاوم در برابر اکسید شدن هستند. بر روی سطح این سازه ها پوششی از ترکیب نیکل کروم و مولیبدن قرار داده خواهد شد.

این نبشی ها در مقابل حرارت بالا و مواد خورنده بسیار مقاوم هستند، به همین علت در صنایع غذایی، تولید هواپیما، صنعت پتروشیمی و دریایی کاربرد خواهند داشت.

بررسی پروفیل آلمینیومی

پروفیل هایی که با استفاده از فلز آلمینیوم ساخته می شوند از پر کاربرد ترین نوع نبشی ها محسوب می شوند. این سازه ها علاوه بر کاربرد در ساخت ساختمان ها مورد استفاده در کابینت سازی و بسیاری از صنایع دیگر می باشد.

این سازه ها دارای وزن بسیار سبکی بوده و نیازمند به محافظت های ویژه نخواهد داشت، همچنین سازه های آلمینیومی مقاوم در برابر پوسیدگی و ضربه نیز هستند.

تقسیم بندی سازه های فوق از جنبه ظاهری

به جهت اعمال تقسیم بندی این سازه ها با توجه به ظاهر متفاوتی که دارند می بایست به عرض و طول بال های آن و طول مقاطع توجه کرد.

بنابراین با در نظر داشتن موارد فوق این محصول به نبشی بال مساوی، نبشی بال نامساوی تقسیم بندی خواهد شد. همانطور که از نحوه نام گذار این سازه ها مشخص است، عرض بال ها در این نبشی ها برابر یا نا برابر می باشد.

درباره پروفیل نبشی لقمه

جهت پوشش دهی و ایجاد زوایا مناسب برای ساخت دیوار ها یا آسانسور ها از از نبشی های کوچک تر از طول 6 یا 12 متر استقاده می شود. به علت طول کوتاه این نوع از پروفیل ها به آن ها پروفیل نبشی لقمه ای می گویند.

بررسی کاربرد های این سازه در ساختمان سازی

همانطور که اشاره شد، این پروفیل ها در ساخت بنا های ساختمانی بسیار کاربردی هستند. در ادامه این مطالب به برخی از متدوال ترین کاربرد های این محصولات در تکمیل روند ساخت و ایمن سازی ساختمان اشار شده است.

  • اجرا وال پست یا به اصطلاح نبشی کشی ساختمان
  • نبشی کشی بر روی نما ساختمان
  • اتصال دادن اجزا در اسکلت فلزی

خلاصه مطالب

همانطور که اشاره شد، یکی از کاربردی ترین نوع پروفیل های مورد استفاده در ساختمان سازی فولاد نبشی است.

کارایی این محصولات محدود به ساختمان سازی نبوده و وابسته به ماده مورد استفاده در تولید آن از سایر کاربرد های متفاوت برخوردار هستند.

 

برای مشاهده قیمت روز انواع آهن آلات به لینک های زیر مراجعه کنید:

قیمت روز : قیمت تیرآهن

قیمت روز : قیمت آهن آلات 

قیمت روز : قیمت میلگرد

قیمت روز : ورق آهن

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *