معرفی ناودانی ساختمان و کاربرد آن

قیمت ناودانی

بررسی ناودانی ساختمان:

ناودانی ساختمان را به عنوان یکی از مقاطع طویل فولادی شناخته می شود. این نوع از ابزار های ساخت سازه های ساختمانی جزء پروفیل های باز هستند.

قیمت میلگرد

قیمت آهن آلات

قیمت ورق آهن

قیمت تیر آهن 

 

بازرگانی میران آهن در سال های اخیر توانسته به بزرگترین عرضه کننده انواع محصولات آهن آلات در بازار شاد آباد تبدیل شده و سایت این بازرگانی منبعی مناسب برای اعلام قیمت های به روز در این صنعت می باشد. از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میگلرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

با توجه به کاربری های در نظر گرفته شده برای این محصولات روش ساخت، کاربرد، جنس، وزن و اندازه آن ها متفاوت می باشند. در ادامه به بررسی ویژگی ها و کاربرد های متعدد این قطعه پرداخته شده است.

ساختار این نوع پروفیل ها

همانطور که اشاره شده این محصولات نوعی پروفیل هستند که به روش نورد گرم تولید شده و در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند. این محصولات دارای یک سطح افقی و دو بال به حالت عمودی می باشند.

همچنین قابلیت تولید در انواع اندازه ها و ضخامت های متفاوت را دارا می باشند. مقاومت بالا این سازه ها به علت ساختار ویژه آن ها به وجود آمده است، میزان مقاومت این سازه به مقداری بالا می باشد که به عنوان مناسب ترین گزینه برای قاب ها و مهار بندی ها شناخته می شود.

بررسی انواع این سازه ها

تنوع این نوع از سازه های ساختمانی وابسته به نوع مواد سازنده و کاربرد آن ها شناسایی خواهد شد. در درسته بندی این سازه ها بر پایه شکل ظاهری آن ها به سه نوع متفاوت تقسیم بندی خواهند شد. پروفیل های مذکور بر اساس شکل ظاهری به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

  • مشبک
  • ساده
  • اروپایی

درباره کاربرد پروفیل های ساده، مشبک و اروپایی

سه نوع پروفیل نام برده، وابسته به ویژگی هایی که دارند مناسب برای کاربرد های به خصوصی هستند. پروفیل های ساده مناسب برای کاربرد در پل ها بوده و نوع مشبک آن برای سازه های سبک یا تولید قفسه های محکم مورد استفاده قرار می گیرند.

اما در مقابل پروفیل های اروپایی به علت وزن سنگین و مقاومت بالایی که دارند برای سازه های سنگین و تخصصی تر به کار برده خواهند شد.

انواع ناودان های پروفیلی بر اساس مواد سازنده

یکی دیگر از عواملی که موجب بروز برخی از تمایزات در پروفیل های مذکور می شود، نوع مواد به کار رفته در ساخت و تولید آن ها می باشد.

جهت تولید این سازه ها از مواد اولیه ای به جنس گالوانیزه، آلومینیوم و استلنس استیل استفاده می شود. البته تمامی این موارد در دو دسته ساده و مشبک قرار می گیرند.

بنابراین می توان این محصولات را بر اساس مواد اولیه ای که دارند به انواع زیر دسته بندی کرد.

  • ناودان های استلنس استیل
  • سازه پروفیل آهنی
  • پروفیل گالوانیزه
  • سازه پروفیل آلومینیومی

استاندارد های کاربردی در تولید این سازه ها

در صنعت ساخت آهن آلات برای تولید هر یک از سازه ها قوانین و استاندارد نامه هایی وجود داردو در واقع هر منطقه و کشوری برای تولید این ابزار از قوانین خود پیروی می کند و برخی نیز از استاندارد های مشترک استفاده خواهند کرد.

جهت تولید این پروفیل های کاربردی نیز از استاندارد های مشترک زیر پیروی می شود.

  • استاندارد مورد تایید کشور فرانسه (NFA45-255)
  • پیروی از استاندارد اروپا (UPN) یا (DIN-1026) و (UNP)
  • استاندارد نامه مقاومت در برابر خوردگی (DIN EN ISO 12944-3)

از تمامی استاندارد های نام برده، تنها استاندارد نامه اروپا پوشش دهنده هر سه جنس پروفیل گالوانیزه، استیل و آهن می باشد.

تنوع این سازه بر حسب کاربرد

سازه های معرفی شده از نظر کاربرد نیز بر پایه برخی از ویژکی ها و مشخصات تقسیم بندی می شوند. این سازه ها از نظر کاربرد بر دو نوع (C) و (U) شناخته خواهند شد. نوع (C) دارای بال های موازی بوده و در مقابل ساختار فیزیکی نوع (U) به گونه ای طراحی شده است که دارای بال های مخروطی شکل یا شیب دار می باشند. سازه های مذکور وابسته به ویژگی هایی که دارند در صنعت ساختمان وو پروژه های درمانی استفاده خواهند شد.

بررسی مهم ترین کاربرد

از اصلی ترین کاربرد های این محصولات می توان به استفاده آن ها در نما یا داخل سازه های ساختمانی به عنوان تیر حمال اشاره کرد.

از ناودان های آلیاژی در ساخت و طراحی نما های مدرن و زیر سازی آن ها استفاده شده و برای ارتقا مقاومت و کیفیت ساختمان ها از این پروفیل ها استفاده خواهند کرد. همچنین برای مقاوم سازی بیشتر برخی از سازه های صنعتی از پروفیل های استیل جهت مقاومت در برابر مواد خورنده استفاده می شود.

 

کارایی در ساخت خر پا

یکی دیگر از اساسی ترین کاربرد های این محصولات، ساخت خر پا ها می باشد. جهت ساخت خر پا در ساختمان سازی از نوع پروفیل (UNP) استفاده می شود، زیرا این سازه ها دارای مقاومت و استحکام منحصر به فردی خواهند بود که پوشش دهنده مناسبی برای تولید خرپا ها می باشند.

خلاصه مطالب

با توجه به مطالب فوق، به طور کلی ناودانی ساختمانی نوعی از پروفیل های فولادی پر کاربرد شناخته می شوند که وابسته به نوع کاربری که دارند در اندازه ها و جنس های مختلفی تولید خواهند شد. بنابرای بهتر است وابسته به نوع اربری مورد نظر، به تهیه این سازه های فولادی پرداخته شود.

 

برای مشاهده قیمت روز انواع آهن آلات به لینک های زیر مراجعه کنید:

قیمت روز : قیمت تیرآهن

قیمت روز : قیمت آهن آلات 

قیمت روز : قیمت میلگرد

قیمت روز : ورق آهن

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *