معرفی شمش فولادی و کاربری های آن

آهن الات

بررسی شمش فولادی

شمش فولادی از اولین برونداد های تولید فولاد خام و استخراج آهن است. این قطعه به صورت جامد در ابعاد و اندازه های متنوعی تولید می شود.

قیمت آهن آلات

قیمت میلگرد

قیمت آهن

قیمت ورق آهن

بازرگانی آهن میران فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات ساختمانی است. این بازرگانی در سایت خود قیمت های را به صورت روزانه به روز رسانی کرده و آخرین اخبار از قیمت های بازار آهن آلات  را در سایت خود منتشر می کند. . از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میگلرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

این قطعه به عنوان یک محصول پیش ساخته است. در واقع پس از تبدیل سنگ آهن به فولاد خام و آهن اسفنجی، بعد از ذوب فولاد در کوره های القایی و کنورتور کردن آن تولید خواهد شد.

در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر این سازه فولادی خواهیم پرداخت.

 

انواع این قطعه فولادی

همانطور که اشاره شد، این قطعه در انواع مختلفی تولید می شود. این قطعه به علت اینکه به عنوان مواد اولیه ساخت سایر آهن آلات فولادی نیز کاربرد دارد در انواع متفاوت زیر تولید خواهد شد.

  • شمش فابریک
  • اسلب یا تختال
  • بلوم
  • (cmm)

درباره شمش فابریک

شمش فابریک از اولیه ترین قطعات فولادی شناخته می شود. این قطعه پس از گذر از فرآیند نورد در سایز کاربردی در نورد های مقاطع تولید خواهند شد. این نوع از شمش ها از نخستین قطعات فولادی بودند که در گذشته به نام بلوم نیز شناخته می شدند.

معرفی بلوم

این نوع از محصولات فولادی، به عنوان شمشه یا بیلتی شناسایی می شود. عرض این سازه ها بیشتر از 15 سانتی متر است و از سطح مقطع بسیار بزرگتری برخوردار هستند. بلوم ها به علت شباهت بسیاری که به بیلت دارند در یک مقطع با یکدیگر قرار خواهند گرفت.

اسلب یا تختال چیست؟

اسلب یا تختال نیز نوعی شمش پیش ساخته است. با این تفاوت که دارای سطح مستطیلی شکل هستند و به طور معمول به طور مستقیم از طریق ریخته گری مکرر تولید می شوند. البته در برخی مواقع به صورت غیر مستقیم و از طریق نورد گرم تولید خواهند شد.

بررسی کاربری شمش های بیلت و بلوم

همانطور که اشاره شد، این دو قطعه کاربردی با پیروی از یک شیوه و روش یکسان تولید خواهند شد. با این حال محصول نهایی آن ها دارای تمایزات مشخصی هستند که در ادامه به برخی از این تمایز ها و کاربری ها اشاره خواهیم کرد.

  • کاربری اساسی بلوم ها در ساخت میلگرد ها است.
  • شمش های بیلت دارای چگالی بسیار بالا تری هستند.
  • بیلت ها مورد استفاده در مصارف صنعتی می باشند.
  • جهت تولید نبشی و ناودانی یا میلگرد های بسیار ریز از شمش 3sp یا st44-2 استفاده خواهد شد.

درباره کاربرد این قطعات

با توجه به مطالب فوق، این قطعه فولادی به عنوان مواد اولیه ساخت سایر قطعه های کاربردی فولادی خواهد بود. به همین علت در دسته بندی ها و گرید بندی های متفاوتی قرار داه می شود. بنابراین از هر نوع این قطعات با سطح کیفی مشخص در تولید نبشی ها، ناودانی ها، میلگرد ها و مفتول ها استفاده می شود.

خلاصه مطالب

یکی از کاربردی ترین قطعات کاربردی در صنعت ساختمان سازی شمش فولادی است. این قطعه کاربردی به عنوان محصولی پیش ساخته نیز شناخته می شود که برای تهیه و ساخت سایر قطعات فولادی به کار برده می شود. البته در هر منطقه ای وابسته به استاندارد نامه ها از این قطعات استفاده خواهد شد.

 

برای مشاهده قیمت روز انواع آهن آلات به لینک های زیر مراجعه کنید:

قیمت روز : قیمت تیرآهن

قیمت روز : قیمت آهن آلات 

قیمت روز : قیمت میلگرد

قیمت روز : ورق آهن

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *