همه چیز درباره تنش سیلان مصالح فولادی

قیمت آهن

بررسی تنش سیلان مصالح فولادی

تنش سیلان مصالح فولادی به مقدار تنش و فشار مورد نیاز برای شکل دهی فولاد گفته می شود. در واقع مقدار مشخص شده تنش هر یک از ابزار های فولادی گویای میزان انعطاف پذیری آن ها خواهد بود.

مصالح فولادی

قیمت انواع آهن آلات :

لیست قیمت آهن آلات

قیمت میلگرد

قیمت آهن 

قیمت ورق آهن 

قیمت نبشی و ناودانی

این مقدار وابسته به عوامل متعددی تعیین خواهد شد. عواملی همچون نرخ کرنش، فشار و عملیات حرارتی می توانند از موثر ترین عوامل در تعیین میزان تنش سیلان هر نوع سازه فولادی باشند.

ضرورت ثبت میزان تنش

همانطور که اشاره شد، برای دریافت مقدار تنش مورد نیاز برای فرم دهی فلز ها از فرمول از پیش تعیین شده تنش سیلان استفاده خواهد شد. این تنش ها وابسته به برخی از عوامل متعددی که در قسمت های قبل به آن اشاره شد، به دست خواهد آمد.

البته نکته حائز اهمیت این است تنش مذکور می تواند تاثیر مستقیمی بر تولید ابزار های فولادی همچون لوله های مانسیمان داشته باشد. به بیانی تخصصی تر می بایست در نظر داشت که این تنش ها اصلی ترین عامل گسست خستگی فلزات خواهند بود.

دستیابی به مرحله رشد ترک

جهت دستیابی به مرحله رشد ترک در فلز ها می بایست ارقام دقیق میزان تنش فلز را در اختیار داشته باشیم. در واقع با تحمیل مقدار تنش ثبت شده به فلز ها می توان شکست خستگی را بر روی سازه اعمال کرد.

این شکست در صورتی رویت می شود که شاهد تاثیر بار های تناوبی بر روی بدنه فلزات باشیم، در صورت دستیابی به این مراحل با کاهش تنش سیلان بر سطح فولاد به ناحیه رشد ترک نزدیک خواهیم شد.

تاثیر نوسان دما در اعمال تنش

همانطور که مشهود است برای به چالش کشیدن فلز ها و دستیابی به تنش مورد نظر در آن ها نیاز مهمی به افزایش دما فلز ها خواهیم داشت.

بر اساس نظریه های اثبات شده با افزایش دما سازه ها تنش تحمیل شده بر فلز کاهش خواهد یافت. در واقع می بایست در نظر داشت با کمک افزایش دما فرم دهی به فولاد ها و ابزار های فولادی به راحتی انجام خواهد شد.

خلاصه مطالب

تنش سیلان در مصالح فولادی بیان کننده مقدار تنش موردنیاز برای فرم دهی و شکل پذیری فولاد ها خواهد بود. بر اساس این فرمول از پیش تعیین شده وابسته به برخی از عوامل موثر می توان مقدار تنش مورد نیاز را افزایش یا کاهش داد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *