معرفی فولاد های ضد زنگ و ویژگی آن ها

فولاد های ضد زنگ

بررسی انواع فولاد های ضد زنگ

فولاد های ضد زنگ که به نام آهن زنگ نزن شهرت دارند از ترکیب آلیاژ کروم با فولاد تهیه می شوند. البته ترکیب های دیگری نیز به فولاد ها اضافه می شود تا میزان مقاومت فولاد ها افزایش یابد.

قیمت انواع آهن آلات :

لیست قیمت آهن آلات

قیمت میلگرد

قیمت آهن 

قیمت ورق آهن 

قیمت نبشی و ناودانی

 

فولاد های ضد زنگ
فولاد های ضد زنگ

ترکیب آلیاژ ها در ساخت این نوع فولاد ها موجب بروز برخی از قابلیت های ویژه و منحصر به فردی شده است که می تواند دلیل محبوبیت و تقاضا بالا این سازه ها باشد. در ادامه مطالب به بررسی بیشتر این نوع فولاد ها خواهیم پرداخت.

درباره ترکیبات آلیاژ فولاد

همانطور که اشاره شد، اصلی ترین ماده ای که به آلیاژ فولاد های مذکور اضافه خواهد شد، عنصر کروم می باشد. این عنصر مقاومت فولاد را در برابر اکسید شدن و ضربه افزایش خواهد داد. البته عنصر نیکل نیز تاثیر بسیار زیادی برای افزایش مقاومت و انعطاف پذیری سازه ها خواهد داشت.

استفاده از ترکیب های متعدد برای آلیاژ فولاد ها موجب شده است فولاد های مقاوم در برابر اکسید در درجه متفاوتی تولید شوند و تنوع بسیار زیادی داشته باشند.

انواع فولاد های مقاوم در برابر اکسید

با توجه به مطالب فوق فولاد های مقاوم در برابر اکسید شدن دارای انواع متعددی هستند که وابسته به آلیاژ به کار برده شده در تولید آن ها متفاوت خواهند بود.

در ادامه مطالب جهت تکمیل اطلاعات فوق،  به رایج ترین و پر تقاضا ترین نوع فولاد های ضد زنگ اشاره شده است.

  • فولاد فریتیک
  • ضد اکسید های آستنتیک
  • فولاد مقاوم مارتنزیتی
  • ضد زنگ های دوبلکس

معرفی فولاد فریتیک

فولاد فریتیک یکی از متداول ترین نوع فولاد های مقاوم در برابر اکسید شناخته می شوند. این نوع فولاد به عنوان ملایم ترین نوع ها هستند که کاربرد بسیاری در صنایع متفاوت خواهند داشت.

از فولاد فریتیک برای ساخت دیگ های بخار، ابزار های معماری و تکمیل ساخت ماشین های لباسشویی خانگی استفاده می شود. از ویژگی ها اصلی این نوع فولاد ها می توان به مقاومت بالا آن ها در برابر خوردگی، حرارت زیاد و اکسید شدن اشاره کرد.

درباره فولاد های آستنتیک

یکی از کاربردی ترین نوع فولاد های موجود در بازار به نام فولاد های مقاوم آستنتیک شناخته می شود. ساختار منحصر به فرد این فولاد ها موجب شده است که خواص مکانیکی بسیار فوق العاده ای داشته و در برابر حرارت مقاومت بسیار زیادی نشان دهند.

همچنین این فولاد ها از میزان مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و ضربه برخوردار هستند. با در نظر داشتن چنین قابلیت هایی کاربرد متعدد و تقاضا فراوان این سازه ها در صنایع متفاوت دور از انتظار نخواهد بود.

خلاصه مطالب

فولاد های ضد زنگ دارای اواع متعددی هستند که وابسته به آلیاژ به کار برده شده در ساختار آن ها از قابلیت های متفاوتی برخوردار خواهند بود.

این نوع فولاد ها وابسته به ویژگی های منحصر به فردی که دارند در انواع زمینه های صنعتی نیز کاربرد خواهند داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *