همه چیز درباره فولاد سبز و اهمیت آن در صنعت

قیمت آهن سبز

بررسی فولاد سبز

فولاد سبز در واقع اصطلاحی بسیار کاربردی است که برای فرآیند کاهش کربن موجود در سازه های فولادی به کار برده می شود.

نگاهی به قیمت انواع آهن آلات :

قیمت آهن آلات: لینک مستقیم

قیمت تیرآهن : لینک مستقیم

قیمت میلگرد: لینک مستقیم

این اصطلاح به عنوان پاک ترین روش تولید مصالح فولادی شناخته شده و به صورت پایلوت قابلیت اجرا خواهد داشت. در این روش گاز هیدروژن به میزان بسیار زیادی کاربرد دارد.

در واقع با مصرف انرژی های تجدید پذیر (برق) به تولید هیدروژن پرداخته می شود. در ادامه مطالب جهت تکمیل اطلاعات فوق، به بررسی بیشتر این فرآیند خواهیم پرداخت.

تاثیر فولاد سبز در صنعت فولاد

صنعت فولاد از اساسی ترین و مهم ترین صنایع  در سرتاسر جهان به شمار می آید. با توجه به ازدیاد تقاضا مصالح فولادی، مصرف مواد اولیه در این صنعت رو به افزایش خواهد بود.

با توجه به نقش پر رنگ سوخت های فسیلی در حرارت دهی و ذوب فولاد ها می بایست اشاره کرد که صنعت فولاد می تواند آلوده کننده ترین صنعت نیز شناخته شود.

فرآیند معرفی شده انرژی های تجدید پذیر و پاک را جایگزین انرژی های حیاتی و تجدید ناپذیر می کند. بنابراین علاوه بر ارتقا کیفیت کار و حفظ سوخت تجدید ناپذیر، شاهد کاهش آلودگی ها و گرمایش جهان خواهیم بود.

بررسی تمایز فولاد های سنتی و سبز

در این زمینه، نکته حائز اهمیت این است که نمی توان تمایز و تفاوت مشهودی میان فولاد های سنتی و سبز در نظر گرفت.

بلکه می بایست توجه داشت، تفاوت این دو نوع فولاد وابسته به روش ساخت متمایزی که دارند شناخته خواهد شد.

اهمیت استفاده از سوخت های سبز

همانطور که در مطالب قبل نیز به آن اشاره شد، سوخت های فسیلی تجدید پذیر هستند و ایجاد کننده آلودگی محیط زیستی بسیاری می باشند.

البته وجود چنین سوخت هایی در زمینه های بسیار متعددی کاربرد خواهند داشت و به همین علت برای آیندگان بسیاری حیاتی محسوب می شود.

جهت حفظ این سوخت ها برای آیندگان، کاهش سرعت گرمایش زمین و کاهش آلودگی های ناشی از سوخت های فسیلی از منابع انرژی جایگزین استفاده خواهد شد.

از آنجا که 7 درصد آلودگی های تولید شده بر اثر سوخت کربنی صنایع ساخت فولاد است، بسیار اهمیت دارد که از سوخت های جایگزین برای پوشش دهی مصرف زمینه صنعتی مذکور استفاده شود.

پیشگامان در این زمینه

بی شک استفاده از سوخت های سبز به میزانی رشد نیافته است که بتوان گفت: از استفاده سوخت های فسیلی بی نیاز هستیم.

بنابراین شرکت های بزرگ و فعال در زمینه ساخت فولاد، برای افزایش مصرف و روال یافتن جایگزینی سوخت های سبز در تلاش هستند. در ادامه به برخی از اصلی ترین این شرکت های جهانی اشاره شده است.

  • آرسلو میتال
  • گروه ریو تینتو
  • شرک سوئی(SSAB AB)

خلاصه مطالب

فولاد سبز به روش تولیدی اطلاق می شود که وابسته به مصرف سوخت های تجدید پذیر و جایگزین اجرا خواهد شد. این روش با استفاده از هیدروژن برای ذوب کردن فولاد ها و حرارت دهی به آن ها استفاده می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *