زمان مورد نیاز برای اکسید شدن آهن

آهن ضد زنگ

درباره فرآیند اکسید شدن آهن

اکسید شدن آهن همواره به عنوان تهدیدی برای سلامت سازه های فولادی شناخته می شود. این فرآیند فرسایشی در صورت قرار گرفتن سطح فولاد در مقابل اکسیژن و رطوبت رخ خواهد داد.

در صورت عدم جلوگیری از پیشروی اکسید شدن فولاد ها، به مرور زمان زنگ زدگی به سایر لایه های فولاد نفوذ کرده و موجب فرسودگی و از بین رفتن مقاومت سازه خواهد شد.

قیمت میلگرد: لینک مستقیم

قیمت آهن آلات: لینک مستقیم

آهن ضد زنگ

عوامل موثر در زنگ زدگی فولادی

همانطور که اشاره شد، اکسیژن اصلی ترین عاملی است که موجب زنگ زدن آهن می شود. البته عوامل موثر دیگری در تشدید سرعت این واکنش شیمیایی دخالت خواهند داشت.

نمک و رطوبت هوا از دیگر عواملی هستند که می توانند نحوه اکسید شدن را تسریع ببخشند. همچنین ازدیاد میزان کربن به کار برده شده در ساخت فولاد ها نیز مقاومت در برابر اکسید شدن را کاهش خواهد داد. البته نکته قابل توجه این است که عوامل متعددی دیگری موثر بر افزایش سرعت زنگ زدگی وجود خواهند داشت که در ادامه مطالب به برخی از آن ها اشاره شده است.

  • میزان ضخامت فولاد
  • گرما محیط اطرف
  • میزان آب موجود در اطراف سازه فولادی
  • شرایط الکتریکی حاکم بر اطراف سازه

زمان مورد نیاز برای اکسید شدن

با توجه به اینکه مقاومت سازه های فولادی در برابر زنگ زدگی متفاوت خواهند بود و در مقابل تمامی این سازه ها در شرایط جغرافیایی مشابهی قرار نمی گیرند، نمی توان زمان تعیین شده ای را برای زنگ زدن آهن مشخص کرد.

با این حال عوامل موثر متعددی وجود دارند که می توانند زمان زنگ خوردن آهن را کاهش دهند. یکی از موثر ترین این عوامل افزودن لایه یا رنگ ضد زنگ بر روی فولاد ها خواهد بود.

خلاصه مطالب

اکسید شدن آهن فرآیندی فرسوده کننده ای است که بر پایه واکنش شیمیایی مواد تشکیل دهنده فولاد با اکسیژن رخ خواهد داد.

با توجه به تاثیر مستقیمی که اکسید شدن بر روی میزان مقاومت سازه های فولادی خواهد داشت، بسیار حائز اهمیت است که از عوامل پیشگیری کننده از فرسوده شدن آهن استفاده شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *