درباره کاربرد سازه خرپا

خرپا

بررسی سازه خرپا

سازه خرپا از کاربردی ترین سازه های مرتبط با ساختمان سازی است. این سازه های فولادی دارای سطح مقطع یکنواخت بوده به همین علت از اعضا منعطف ساختمان سازی نیز کاربردی تر می باشند.

قیمت آهن آلات

قیمت میلگرد

قیمت تیرآهن

قیمت ورق آهن 

بازرگانی آهن میران فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات ساختمانی است. این بازرگانی در سایت خود قیمت های را به صورت روزانه به روز رسانی کرده و آخرین اخبار از قیمت های بازار آهن آلات  را در سایت خود منتشر می کند. . از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میلگرد تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

این سازه ها از مجموع اعضایی تشکیل می شود که دارای محور اصلی هستند و به منظور افزایش استقامت سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

از سایر کاربرد این نوع از سازه های محوری، پوشاندن دهانه های بزرگ است که در برخی از مواقع کاربرد به سزایی خواهد داشت.

تعریف این سازه

جهت تکمیل اطلاعات فوق، می توان به تعریف مهندسی این سازه ها اشاره کرد. این سازه مقاوم از مهم ترین ساختار های مهندسی است.

این سازه یک سیستم مثلثی محسوب می شود که به شکل ساختار یافته ای به هم متصل شده است. با توجه به قرار گیری محور های اصلی در این سازه ها، نیرو وارده به این سازه های کاربردی بسیار کم و محدود خواهد بود.

کاربرد گره ها در این سازه

گره ها اصطلاحی است که به اتصالات این سازه تعلق می گیرد. جهت اتصال واحد های مثلثی شکل، مستقیم و بدون انحنا از گره ها استفاده می شود.

استفاده از گره ها در سه حالت لولا، سخت و نیمه سخت انجام خواهد شد. این اعضا قابلیت تحمل و حمل بار های وارد شده به بنا را داشته و به واسطه سازه های پشتیبان نیرو وارده را به زمین منتقل خواهند کرد.

علت استفاده از سازه مذکور

همانطور که اشاره شد، این نوع از سازه های ساختمانی بسیار منحصر به فرد هستند. با توجه به کاربرد، در ادامه به برخی از علت های استفاده از این سازه ها اشاره شده است.

 • کاهش وزن های وارد شده به اسکلت ساختمان
 • افزایش استقامت سازه ها
 • پشتیبانی کننده بار های سنگین
 • کاهش خمش سازه و انحراف آن

بررسی تنوع در ساخت این سازه

سازه های مثلثی شکل نام برده از کاربرد های فراوانی در صنعت ساختمان سازی برخوردار هستند. به همین علت مهندسین و تولیدکننندگان جهت رفع نیاز بیشتر، این سازه ها را در انواع متفاوتی با ویژگی های مختلف تولید خواهند کرد.

در ادامه به برخی از کاربردی ترین انواع این سازه مثلثی شکل اشاره شده است.

 • سازه مثلثی فلزی
 • فلزی مسطح
 • سازه فلزی فضایی
 • فلزی مرکب

مزایا استفاده از سازه مذکور

این سازه های مثلثی شکل کاربردی بسیار مستحکم و کاربردی هستند. به طور معمول استفاده اساسی این سازه ها جهت پوشش دهی طول دهانع مشابه با جان تیر آهن خواهد بود. بنابراین موارد یر را می توان به نوان مزایا کاربرد این سازه ها در نظر داشت.

 • تسهیل در نصب و اجرا
 • به صرفه بودن از لحاظ هزینه
 • بهترین گزینه برای سازه های مرتفع
 • مقاوم در برابر تنش های محیطی

خلاصه مطالب

تیر های تو خالی مشبک که به عنوان سازه خرپا نیز شناخته می شوند. از کاربردی ترین سازه ها برای حفظ استقامت و کاهش وزن ساختمان به کار برده خواهند شد. این سازه ها به واسطه اعمال گره ها به یکدیگر متصل شده و به راحتی قابلیت استفاده خواهند داشت.

 

برای مشاهده قیمت روز انواع آهن آلات به لینک های زیر مراجعه کنید:

قیمت روز : قیمت تیرآهن

قیمت روز : قیمت آهن آلات 

قیمت روز : قیمت میلگرد

قیمت روز : ورق آهن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *