درباره علل ساخت و تهیه تیرآهن لانه زنبوری

لانه زنبوری

بررسی تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری از منحصر به فرد ترین مصالح ساختمانی است که دارای شکلی متمایز از سایر پروفیل های موجود خواهد بود.

این تمایز به گونه ای است که حفره هایی شش ضلعی بر روی جان تیرآهن ها قرار داده شده است. البته در برخی از موارد مشاهده است که دایره های یکسان جایگزین این اشکال شش ضلعی می شوند.

در ادامه مطالب جهت تکمیل اطلاعات فوق به بررسی بیشتر ویژگی ها و کاربردی های این سازه فولادی خواهیم پرداخت.

درباره ساختار سازه های مذکور

همانطور که اشاره شد، این نوع تیرآهن های فولادی دارای حفره هایی بر روی سطح خود خواهند بود. در واقع وجود این حفره های منحصر به فرد با پیروی از الگو مشخصی بر روی جان تیرآهن پیاده خواهد شد.

روند ساخت این سازه ها به گونه ای است که ابتدا پس از نصف کردن مقطع فولادی، به طور دقیق در وسط جان تیرآهن برش داده می شود.

لانه زنبوری

تاثیر استفاده تیرآهن ها

این سازه های کاربردی تاثیر بسیار زیادی در سبک کردن وزن سازه های بتنی خواهند داشت. در واقع با استفاده از این سازه های منحصر به فرد می توان سازه ای مستحکم تر، سبک تر و با دوام تر در اختیار افراد قرار داد.

با این حال می بایست در نظر داشت که این نوع از سازه های فولادی قابلیت انتقال نیرو زلزله به پایه ساختمان و مهار لرزش را خواهند داشت.

زمینه کاربری این تیرآهن ها

تیرآهن های معرفی شده وابسته به کارایی فوق العاده ای که دارند می توانند در زمینه های صنعتی متعددی مورد استفاده قرار داده شوند.

در بسیاری از موارد که نیاز به کاهش وزن سازه، افزایش مقاومت خمشی بالا و مهار نیرو وارد شده می باشد از این نوع تیرآهن ها استفاده می شود.

نحوه تقویت و ارتقا مقاومت سازه

با توجه به طراحی فوق العاده و منحصر به فرد این نوع تیرآهن ها، تقویت و ارتقا این پروفیل های فولادی از الزامات ساخت و ساز خواهد بود.

به همین علت برای پر کردن فضا خالی در جان این سازه های پر کاربرد از بتن ها، ورق های فولادی و سایر مصالح متناسب استفاده خواهند کرد.

قیمت میلگرد: لینک مستقیم

قیمت آهن آلات : لینک مستقیم

هدف ساخت این نوع سازه ها

تولیدکنندگان و مهندس های ساخت سازه های فولادی جهت کاهش وزن سازه ها، صرفه جویی در استفاده از فولاد و ارتقا مقاومت آن ها تیرآهن های معرفی شده را طراحی کردند.

البته با پیشرفت فناوری و آزمایش بیشتر این سازه ها به بررسی معایب و رفع آن ها پرداخته شد، با این حال نقص اصلی این سازه ها به عنوان کمی ضذیب ایمنی آن ها شناخته شد.

خلاصه مطالب

تیرآهن لانه زنبوری به عنوان سبک کننده وزن نهایی سازه بتنی شناخته می شود. ساختار این سازه ها به گونه ای طراحی شده است که می بایست جهت افزایش ایمنی آن ها با سایر مصالح ساختمانی مقاوم سازی و تقویت شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *