تعیین قطر میلگرد ها

قیمت میلگرد

اهمیت تعیین قطر میلگرد ها

اندازه گیری قطر میلگرد ها جهت تخمین مقاومت آن کاربرد بسیار اساسی خواهد داشت. با توجه به تنوع در ساخت و تولید میلگرد های موجود، بسیار حائز اهمیت است که جهت تشخیص بهتر هر یک از آن ها اطلاعات کاملی درباره ساختار سازه داشته باشیم.

با تعیین قطر این پروفیل های کاربردی می توان از میزان مقاومت یا انعطاف پذیری آن ها در برابر تحمیل خمیدگی اطلاعاتی بالایی دریافت کرد.

شابلون ابزاری برای اندازه گیری

با توجه به حساسیت تعیین قطر این پروفیل ها، دور از انتظار نخواهد بود که ابزاری برای تعیین قطر این سازه ها در دسترس متقاضیان قرار داده شود. یکی از کاربردی ترین این ابزار، شابلون های اندازه گیری خواهد بود.

این نوع روش اندازه گیری می تواند به عنوان رایج ترین روش تعیین قطر میلگرد نیز شناخته شود. در این روش تنها کافی است که میلگرد را در فضای مثلثی شکل تعبیه شده قرار داد. اطراف این فضای مثلثی شکل اعداد 12 تا 28 ثبت شده است که نمایانگر مقدار قطر پروفیل خواهد بود.

قیمت نبشی و ناودانی

مزیت های کاربرد شابلون

در مطالب قبل اشاره شد که استفاده از شابلون برای اندازه گیری میلگرد ها بسیار رواج دارد، بنابراین می بایست در نظر داشت که مصرف این سازه کاربردی دارای مزایا متعددی برای متقاضیان خواهد بود. در ادامه مطالب به مزیت های استفاده از این سازه ها اشاره شده است.

  • مقاوم در برابر شکستگی
  • دارای وزن مناسب و قابل حمل
  • دسترسی آسان
  • دقت در اندازه گیری قطر سازه ها
  • مقاوم در برابر اکسید شدن و ضربه
  • ساخته شده از فولاد مقاوم شده

تعیین قطر طبق استاندارد

قیمت نبشی و ناودانی

همانطور که مشهود است در صنعت ساخت ابزار ها و مصالح فولادی مختص ساختمان سازی، استانداردنامه های از پیش تعیین شده ای وجود دارد.

طبق این استاندارد نامه ها قطر، ابعاد و اندازه هر نوع پروفیلی وابسته به نیاز منطقه ثبت شده است. بنابراین با ثبت این استاندارد ها بر روی سازه ها هیچ نیازی به اندازه گیری میلرگد ها نخواهد بود، بلکه تنها کافی است نوع استاندارد پیروی شده در ساخت محصول را در اختیار داشته باشیم.

سایر ابزار کاربردی برای اندازه گیری

جهت دریافت مقدار قطر پروفیل های فولادی مذکور، علاوه بر امکان استفاده از شابلون یا قوانین استاندارد نامه می توان از آچار فرانسه و ابزار مهندسی دیگری به نام کولیس استفاده کرد.

البته می بایست در نظر داشت که در مقابل تمامی این ابزار ها باز هم شامبلون های مذکور از دقت بیشتری برخوردار خواهند بود.

خلاصه مطالب

قطر میلگرد ها از اساسی ترین اطلاعات مرتبط با ساختار این سازه های فولادی محسوب می شود. در واقع مقدار قطر ان سازه، بیانگر ضخامت و میزان انعطاف پذیری آن خواهد بود. به همین علت ابزار های متعددی برای دریافت و تعیین مقدار قطر سازه های مذکور معرفی شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *