بررسی کاربرد ورق های فولادی در صنایع

قیمت ورق اهن

درباره ورق های فولادی

ورق های فولادی از نمونه آهن آلات کاربردی هستند که در صنایع و زمینه های متعددی کاربردی خواهند داشت. این قطعه های منحصر به فرد وابسته به نیاز متقاضیان در انواع ضخامت ها و جنس های متفاوت تولید می شوند. البته هر یک از این سازه ها وابسته به مشخصاتی که دارند قابلیت استفاده در زمینه به خصوصی را خواهند داشت. در ادامه به بررسی اصلی ترین کارکرد های این قطعه اشاره خوایم کرد.

کاربرد ورق سیاه در صنعت ساخت و ساز

از اصلی ترین  و کاربردی ترین فولادی های مسطح می بایست به ورق فولادی سیاه اشاره کرد. این قطع در سه نوع آلیاژی، صنعتی و معمولی تهیه می شوند و با پیروی از دو روش نورد گرم یا سرد تولید خواهند شد. این ورق به علت ویژگی های منحصر به فردی که دارد در ساخت انواع بنا های صنعتی زیر کاربرد خواهند داشت.

  • سد ها
  • سوله
  • مخازن پر فشار و کم فشار
  • اسکلت سازی ساختمان ها

کاربری ورق فولادی گالوانیزه

یکی از بهترین و محبوب ترین نوع ورق های موجود، ورق های گالوانیزه هستند. ورق های گالوانیزه در واقع همان ورق های فولادی سیاه می باشند که با استفاده از پوششی گالوانیزه مقاوم سازی خواهند شد.

استفاده از پوشش گالوانیزه بر روی سطح ورق ها، این امکان را ایجاد می کند که قطعه نهایی قابلیت استفاده برای محیط های مرطوب را نیز داشته باشد. موارد زیر از زمینه های کاربردی این قطعه ضد زنگ خواهد بود.

  • مورد استفاده در ساخت کابینت
  • تولید سقف سوله ها
  • ساخت بدنه مخازن مواد غذایی
  • تهیه لوله های انتقال دهنده
  • مورد اسستفاده در ساخت اتومبیل ها

زمینه های کاربری ورق رنگی فولادی

یکی از محبوب ترین نوع فولاد های مسطح، ورق های رنگی فولادی محسوب می شوند. این قطعه کاربردی به دارا بودن دو ویژگی بسیار کاربردی شناخته می شود. خاصیت این ورق ها، مقاومت بالای آن ها در برابر زنگ زدن و خوردگی خواهد بود.

به همین علت در صنایع ساختمان سازی برای حفظ زیبایی و نمای بیرونی ساختمان، مقاومت سازه در برابر رطوبت و ساییدگی از این نوع ورق ها استفاده خواهند کرد.

همچنین از دیگر کاربرد های اساسی این ورق های رنگی می توان به کاربرد آن ها در ساخت لوازم و تجهیزات خانگی، ساخت اتومبیل ها، استفاده در ساخت ویلا ها و سوله ها اشاره کرد.

موارد استفاده از فولاد مسطح آجدار

ورق آجدار فلزی از نمونه های منحصر به فرد انواع فولادی های مسطح هستند. این قطعه کاربردی به علت ساختار منحصر به فردی که دارد قابلیت استفاده در فضا هایی که نیازمند به کف غیر لغزنده ای می باشند خواهد داشت.

بنابراین جهت کاهش لغزش کف پل های عابر پیاده، پله های  اضطراری، کف قسمت بار خودرو های باربر، کف کشتی و اسکله ها از این ورق استفاده می شود.

خلاصه مطالب

ورق های فولادی از سازه های کاربردی محسوب می شوند که دارای انواع متعددی خواهند بود. این سازه فولادی وابسته به زمینه کاربری تعیین شده دارای ویژگی های اساسی جهت رفع نیاز متقاضیان است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *