بررسی ساختار و عملکرد میلگرد ادکا

قیمت میلگرد

درباره میلگرد ادکا و کاربرد آن

میلگرد ادکا که به نام میلگرد های اتکا نیز شناخته می شود، از آرماتور های کاربردی در سقف تیرچه بلوک محسوب خواهند شد. محل قرارگیری این مقطع ها بر روی بال پایینی تیر های فولادی موجود در سقف هستند. به همین علت در بیشتر مواقع این سازه فضا کافی برای تکیه گاه نخواهد داشت.

نحوه کاربردی اتکا ها

با در نظر داشتن کمبود فضا کافی در قسمت تحتهانی تیر های فولادی، برای جلوگیری از در رفتن و منحرف شدن آن ها به هنگام بتن ریزی از میلگرد مذکور استفاده می شود.

این میلگرد ها قابلیت قرارگیری بر روی هر نوع تیرآهن و تیرچه ای خواهد داشت و همچنین با انعطاف پذیری بالایی که دارد امکان خم شدن تا 180 درجه را پشتیبانی می کند.

مزایا استفاده از این سازه ها

کاربرد این قطعه فولادی یکی از مزیت های اصلی استفاده از آن به شمار می آید. با این حال نمی توان از سایر مزایا این میلگرد های منحصر به فرد چشم پوشی کرد، بنابراین در ادامه مطالب به سایر مزایا سازه ها فوق اشاره شده است.

 • افزایش استقامت سقف
 • جلوگیری از ایجاد ترک بر روی سقف ها
 • کاهش دهنده بار تحمیل شده بر روی میلگرد های کششی
 • جلوگیری از ریزش کلی سقف به هنگام گسیختگی
 • کاهنده خیز سقف
 • کاهش دهنده دامنه ارتعاشات

بررسی میلگرد ممان منفی در برابر اتکا

میلگرد ممان منفی نیز یکی از کاربردی ترین آرماتور هایی است که در سقف تیرچه بلوک شناخته می شود. کاربرد اساسی این میلگرد خنثی کردن نیرو کششی ایجاد شده از لنگر منفی در قسمت فوقانی دال خواهد بود.

به همین علت میلگرد ممان منفی نیز کاربری مشابهی را با میلگرد معرفی شده اجرا خواهد کرد. به گونه ای که این سازه نیز موجب جلوگیری از فروپاشی کامل سقف، کاهنده دامنه ارتعاشات و کاهش مقدار بار وارد شده به تکیه گاه اصلی خواهد شد.

در واقع می بایست در نظر داشت که نقش اصلی میلگرد ممان منفی در مهار کردن نیرو وارد شده در لنگر های منفی دو طرف تکیه گاه است.

مقایسه میلگرد های سقف های تیرچه بلوک

همانطور که اشاره شد، دو نوع میلگرد ممان منفی و اتکا در سقف های تیرچه و بلوک کاربرد خواهند داشت. این دو نوع مقطع فولادی دارای تمایز های متفاوتی هستند که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

 • کاربرد میلگرد های اتکا برای ایجاد ترک برشی سقف
 • خنثی سازی نیرو کششی به واسطه میلگرد ممان منفی
 • ضرورت استفاده از میلگرد های ممان منفی
 • استفاده از ادکا در صورت عدم کفایت مقاومت برشی تیرچه
 • کاهش بار از تکیه گاه اصلی توسط میلگرد ممان منفی

چرایی ضرورت استفاده از میلگرد ممان منفی

یکی از تفاوت های بارز دو میلگرد مذکور، ضرورت استفاده یکی از آن ها است. زیرا در دو سر تیرچه های تعبیه شده بر روی سقف شاهد کشش بالا خواهیم بود، بنابراین براین مهار آن ها ضروری است که از میلگرد های ممان منفی استفاده شود.

خلاصه مطالب

میلگرد ادکا به میزان میلگرد های ممان منفی ضرورت استفاده نخواهند داشت. بلکه تنها در زمانی قابلیت کاربری دارند که نیاز به افزایش مقاومت برشی تیرچه تعبیه شده بر روی سقف ها احساس شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *