بررسی انواع آلیاژ های تیرآهن فولادی و کاربرد آن

آلیاژ آهن

درباره آلیاژ های تیرآهن فولادی

آلیاژ های تیرآهن فولادی تاثیر مستقیمی در مقاومت، قیمت و ساختار سازه های مذکور خواهد داشت. این نوع از پروفیل های فولادی معروف به مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شکستگی هستند.

قیمت آهن آلات

به همین علت در بسیاری از موارد برای دوام بالا، قدرت فوق العاده و مباحث زیباشناسی استفاده خواهند شد. در ادامه مطالب به بررسی اطلاعات بیشتری درباره آلیاژ ها و انواع آن ها خواهیم پرداخت.

چیستی آلیاژ ها

آلیاژ که به نام هم جوشه نیز شناخته می شود از ترکیب یک فلز پایه با چند عنصر فلزی یا غیر فلزی دیگر تشکیل خواهد شد. بسیاری از آلیاژ ها وابسته به نوع ترکیباتی که دارند از قابلیت ها و ویژگی های متنوعی برخوردار هستند.

همچنین نکته قابل توجه این است که تمامی آلیاژ ها در دو دسته بندی تک فاز یا چند فاز قرار داده می شوند این دسته بندی وابسته به اختلاط عناصر تشکیل دهنده این سازه ها تعیین خواهند شد.

هم جوشه مناسب در تولید تیرآهن

همانطور که اشاره شد، تیزآهن ها دارای ساختاری فولادی هستند. بنابراین برای ساخت این سازه از عناصر سازگار با فولاد استفاده می شود. این عناصر فرعی می توانند شامل: نیکل، مولبیدن و تیتانیوم و سایر عناصر مشابه باشند.

در ادامه مطالب به سایر عناصر کاربردی برای تهیه آلیاژ مقاوم سازی شده فولاد ها اشاره خواهیم کرد.

  • کربن
  • کروم
  • نیکل
  • منگنز
  • نیتروژن
  • مس
  • نیوبیوم
  • سیلیکون
  • فسفر
  • گوگرد
اهمیت مصرف کربن در آلیاژ فولاد

مهم ترین و کاربردی ترین عنصر برای تهیه آلیاژ مناسب فولاد، کربن می باشد. این ماده در موجب ارتقا مقاومت، کشش و سختی خواهد شد. البته نکته حائز اهمیت این است که مقدار کربن موجود در آلیاژ تیرآهن ها موجب خاصیت ضد اکسید در این پروفیل های فولادی می شود.

جهت تکمیل اطلاعات فوق، می بایست در نظر داشت که هر چه مقدار کربن موجود در تیرآهن ها کمتر باشد، مقاومت سازه در برابر اکسیژن و اکسید شدن بیشتر خواهد شد.

خاصیت کروم در آلیاژ تیرآهن ها

همانطور که اشاره شد، ازدیاد کربن موجب افزایش آسیب پذیری سازه در برابر اکسیژن می شود. به همین علت برای ساخت آلیاژ های مناسب تیرآهن های ضد زنگ می بایست از عنصر کروم استفاده گردد.

وجود کروم در ساختار فولاد ها موجب ایجاد یک لایه محافظ نازک بر روی سطح سازه می شود، بنابراین این لایه تاثیر مستقیمی بر افزایش دوام و مقاومت پروفیل مذکور در برابر اکسیژن و رطوبت خواهد شد.

خلاصه مطالب

آلیاژ های تیرآهن فولادی وابسته به قابلیت مورد نظر انتخاب خواهد شد. به گونه ای که برای ارتقا مقاومت سازه در برابر رطوبت از عنصر کروم و در مقابل برای عدم تاثیر پذیری آن از آلیاژ کربن استفاده می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *