بررسی اتصالات تیرآهن و انواع آن

فولاد های ضد زنگ

درباره نحوه اتصالات تیرآهن

اتصالات تیرآهن و ستون ها برای افزایش استقامت و استخوان بندی ساختمان ها انجام می شود. اولین نکته و اساسی ترین ضرورتی که در انتخاب این اتصال ها وجود دارد مرتبط با تناسب تیرآهن و سایر مقاطع مورد نیاز برای ساخت سازه است.

قیمت آهن آلات

قیمت میلگرد

قیمت تیرآهن 

قیمت ورق آهن 

بازرگانی آهن میران فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات ساختمانی است. این بازرگانی در سایت خود قیمت های را به صورت روزانه به روز رسانی کرده و آخرین اخبار از قیمت های بازار آهن آلات  را در سایت خود منتشر می کند. . از جمله محصولاتی که این بازرگانی در آن فعالیت دارد می توان به مواردی چون: میلگرد، تیرآهن ، هاش، مفتول، ورق آهن و مواردی دیگری از محصولات این حوزه اشاره کرد.

با توجه به اهمیت بالایی که این سازه ها در میزان استقامت اسکلت ساختمان دارند، بنابراین بسیار مهم است که قبل از اعمال آن ها شناخت کاملی از اتصال و تیرآهن پایه داشته باشید.

در ادامه این مقاله به بررسی اتصال های مذکور خواهیم پرداخت.

علت ایجاد اتصال در سازه ها

همانطور که اشاره شد، در ساخت بنا ها و اسکلت های ساختمانی از ستون ها و تیرآهن های بسیاری استفاده می شود. جهت ارتباط دادن و وصل کردن این قطعات فولادی از اتصال ها و روش های متنوع آن استفاده خواهد شد.

همچنین این اتصال ها به میزانی ضرورت دارند و نیازمند دقت هستند که کمترین کاستی در انجام آن ها موجب کاهش ایمنی ساختمان ها و اسکلت بدنی آن ها می شود.

بررسی انواع و نحوه اتصال ها

اتصال تیرآهن ها در سازه های فولادی، به دو صورت رایج و ایمن انجام می شود. در روش اول وابسته به چشمه اتصال و در روش دوم با توجه به اتصالات گیردار و مفصلی این فرآیند انجام خواهد شد. در ادامه مطالب به بررسی بیشر این دو شیوه اتصال خواهیم پرداخت.

درباره اتصال گیردار و مفصلی

در این نوع از اتصال ها از سه شیوه متنوع پیروی می شود. با این حال این نکته ضرور دارد که به هنگام انجام این موارد، درجه اتصال گیردار در تیرآهن با درجه لنگر رابطه مستقیم خواهند داشت.

نحوه اتصال گیردار تیرآهن

به این روش اتصال به نام اتصال صلب شناخته می شود. زیرا با اعمال این اتصال بر روی تیرآهن ها، هیچ حرکت و چرخشی طبق محور های (X’Y’Z) صورت نمی گیرد. و در مقابل تنها ممان لنگر در بین آن ها واقع می شود.پ

اتصال نیمه گیردار

این اتصال ها به علت استقامت کمتری که به نسب اتصالات فوق دارند، مورد استفاده در مکان هایی است که کمتر در معرض زلزله قرار می گیرند. در این نوع اتصال از دو نوع نیرو لنگر خمشی و محوری استفاده می شود.

در برخی مواقع این اتصال ها به عنوان یک سیستم باربر تغییر کاربری خواهند داد، زیرا قابلیت انتقال بار سازه های فولادی را به ستون نداشته است.

بررسی اتصال مفصلی

از اتصال های مفصلی جهت ایجاد یک سیستم باربر جانبی برای سازه های فولادی در اندازه کوچک تر اتفاده خواهد شد.

در این روش از چرخش تیرآهن در 2 محور (Y) و (X) جلوگیری خواهد شد. به همین ترتیب اتصال مفصلی به وجود می آید. این نحوه اتصال ها نیاز به ایجاد اتصال با استفاده از جوشکاری، پیج و نبشی به بدنه ستون ها خواهند داشت.

خلاصه مطالب

در ساخت سازه ها و بنا های ساختمانی اتصالات تیرآهن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. در این زمینه وابسته به نوع ستون ها و تیر آهن ها از روش های متنوعی استفاده خواهد شد.

بازرگانی آهن میران فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات ساختمانی اعم از انواع میلگرد ، محصولات مفتولی ، تیر آهن ، هاش ، قوطی و پروفیل ، نبشی و ناودانی و غیره می باشد. شما می توانید بهترین قیمت ها و البته بالاترین کیفیت های محصولات ساختمانی را از ما دریافت کنید.

 

برای مشاهده قیمت روز انواع آهن آلات به لینک های زیر مراجعه کنید:

قیمت روز : قیمت تیرآهن

قیمت روز : قیمت آهن آلات 

قیمت روز : قیمت میلگرد

قیمت روز : ورق آهن

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *