بررسی آیین نامه مصرف میلگرد زنگ زده

میران آهن میلگرد

استفاده از میلگرد زنگ زده

میلگرد زنگ زده از مقاومت بسیار کمتری به نسبت میلگرد های سالم برخوردار است. این نوع میلگرد ها در تماس با اکسیژن دچار یک فرآیند شیمیایی مخرب شده اند که می تواند از استحکام کل سازه بکاهد.

از آنجا که اکسید شدن آهن اجتناب ناپذیر است، تنها می توان از عوامل کاربردی برای کاهش سرعت زنگ زدگی آن استفاده کرد. در ادامه مطالب به بررسی چگونگی مصرف این سازه ها خواهیم پرداخت.

لیست قیمت میلگرد

لیست قیمت تیرآهن

زنگ زدگی میلگرد

در بسیاری از موارد به علت تحمیل تاخیر در مصرف سازه های فولادی، صنعت گران با اکسید شدن مصالح ساختمانی روبرو می شوند.

این مصالح به علت عدم انبار شدن صحیح در مجاورت رطوبت و آب قرار می گیرند. به همین علت زود تر از زمان مورد انتظار اکسید خواهند شد.

تحمیل اکسیداسیون بر روی فولاد ها موجب کاهش قیمت و استقامت آن ها خواهد شد. همچنین عدم جلوگیری از پیش روی آن ها موجب تخریب و پوسیدگی فولادی می شود.

آیین نامه استفاده از میلگرد اکسید

از آنجا که زنگ زدن آهن امری بسیار شایع و غیر قابل اجتناب است، در آیین نامه های هر کش.ری درباره نحوه مصرف آن نکاتی ذکر شده است.

در ایران برای مصرف این سازه های فولادی، ضرورت انجام آزمایش های مرتبط با تعیین مقاومت میلگرد ها ثبت شده است. همچنین انجام این آزمایش ها برای میلگرد هایی دارای سطحی پوسته پوسته هستند یا از خوردگی عمیقی برخوردارند بسیار ضرورت خواهد داشت.

میران آهن میلگرد

استاندارد نامه پیشگیری

جهت جلوگیری از اکسید شدن فولاد، پوسیده شدن و عدم کاربرد ایمن آن ها در استاندارد نامه مذور روش نگهداری و انبار صحیح مصالح ذکر شده است.

در این آیین نامه تاکید شده است که مصالحی که مستعد اکسید شدن هستند می بایست در محلی کاملا خشک و پاکسازی شده قرار داده شوند. به این ترتیب می توان از تحمیل اکسید شدن این سازه های فولادی جلوگیری کرد.

شرایط استفاده از میلگرد اکسید شده

همانطور که اشاره شد، با توجه به برخی از نکات ایمنی می توان از میلگرد های اکسید شده استفاده کرد. با در نظر داشتن موارد ارائه شده در این استاندارد نامه ها تنها در صورتی می توان از این سازه های کاربردی و آسیب دیده استفاده کرد که دچار آسیب جدی و غیر قابل جبرانی نباشند. در واقع در صورت تضمین حفظ استقامت سازه بتنی می توان از این دسته مصالح ساختمانی استفاده شود.

خلاصه مطالب

میلگرد زنگ زده نیز همچون سایر مصالح ساختمانی قابلیت استفاده در ساخت اسکلت سازه های بتنی را خواهند داشت. البته برای مصرف این سازه ها پیروی از برخی نکات ایمنی مطابق آیین نامه های مرتبط ضرورت دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *